Honda отчете годишна загуба, след като вторият по големина японски автомобилен производител записа 9 милиарда долара отрицателен резултат, свързан със стратегията за електрически автомобили на компанията.
Автопроизводителят обяви, че е отчел оперативна загуба за годината до март в размер на 414.3 милиарда йени (2.6 милиарда долара), което е първата ѝ загуба, откакто става публична компания през 50-те години на миналия век.
Загубата е по-голяма от очакваните от анализаторите 315.6 милиарда йени, според данни на LSEG, но е в рамките на оценките, предоставени от компанията по-рано през годината.
Honda заяви, че очаква да се върне към оперативна печалба тази финансова година, прогнозирайки печалба от 500 милиарда йени, водена от разрастващия се бизнес с мотоциклети, включително в Индия.
Тази прогноза идва въпреки очакваните загуби, свързани с електрическите превозни средства, в същия размер, която ще намалее, в сравнение с отчетените 1.5 трилиона йени (9.2 милиарда долара) тази година.
Цената на акциите на Honda скочи с почти 8% в Токио след публикуването на финансовия отчет, преди да изтрие част от ръста си.
Оттегляне от електрификацията
През март групата шокира инвеститорите, като спря производството на три модела електрически превозни средства, планирани за Северна Америка, което я принуди да отправи предупреждение за нетна загуба между 360 и 630 милиарда йени за годината до март.

Тогава компанията предупреди за загуби в размер на до 2.5 трилиона йени за две години, свързани с оттеглянето от стратегията ѝ за електрификация. Honda беше по-радикална от всеки друг японски автомобилен производител, като обеща да спре производството на бензинови автомобили до 2040 г.
Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да прекрати стимулите за електрически превозни средства е изиграло голяма роля за това Honda и други традиционни автомобилни производители на автомобили спрат плановете си за електрификация.
По-дълбоките проблеми на Honda
Анализаторите обаче са обезпокоени от по-дълбоките проблеми на Honda, която призна, че не е успяла да се справи с темпото на конкуренцията от страна на китайските електромобили.
Доходоносният бизнес с мотоциклети на Honda досега предпазваше групата от големи загуби, дори когато глобалните продажби на автомобили спаднаха с около 30% от рекордните 5.34 милиона превозни средства през финансовата 2019 година до 3.6 милиона бройки през 2025 година.
Главният изпълнителен директор Тошихиро Мибе, който пое ръководството през 2021 г., ръководеше преговорите за сливане с Nissan, които се провалиха миналата година, тъй като Honda настояваше да поеме контрола над конкурента си, за да гарантира, че преструктурирането ще протече по план.
Оттогава Nissan започна да се възстановява под ръководството на главния изпълнителен директор Иван Еспиноса, докато проблемите на Honda само се задълбочават.
Обратният завой по отношение на електрификацията в Honda доведе до провал и усилията на компанията за разработване на луксозни електрически автомобили със Sony, оборудвани с висок клас софтуер и инфоразвлекателни системи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Wizz Air стартира три нови маршрута от България
09.06.202613 000 кв. м, 340 паркоместа и магазин Фантастико: Столичен квартал ще има нов ритейл парк
09.06.2026Вдигат всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г.
09.06.2026„Дигитален мозък“: Летище София внедри нова авангардна система за управление на операциите
09.06.2026КФН отне лиценза на застрахователя „ДаллБогг: Живот и здраве“
09.06.2026Зелен ринг: Започва строежът на 30 км линеен парк в София
09.06.2026Прочети още
„Явно Кандев не е удобен на Пеевски!“ Говори Петър Петров!
darik.bgКои са „Калашниците“ от „Ботунец“? Разкрития на криминален журналист!
darik.bg„Кандев подаде оставка, защото някой е поискал нещо от него!“ Анализ на доц. Милен Иванов
darik.bgСеверен парк и „Семеен парк фест „Надежда“ празнуваха със стотици семейства Деня на детето
9meseca.bg