Устойчивото развитие на бизнеса се превръща в приоритет за все повече компании, но успоредно с това се променят и регулациите, свързани с него. 

ESG (Environmental, social, and governance) политиките са обвързани с отчетността на всички мерки, които една компания прилага, за да управлява своето екологично и социално въздействие. 

Развитието на тази регулаторна рамка ще е една от темите за дискусия в първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. - ESG - Investing in our future.

Форумът ще се проведе на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia и ще събере на едно място експерти от различни индустрии и сектори, които ще обменят мнения и опит в областта на устойчивото развитие. 

Христина Пендичева e член на Съвета на директорите на Българска фондова борса. Тя е държавен експерт в дирекция „Регулация на финансовите пазари“ в Министерство на финансите от 2011 г.

В това си качество тя участва в преговорите по приемане на ЕС законодателство в Работна група „Финансови услуги“ в Съвета, както и в експертни групи към Европейската комисия в областта на капиталовите пазари и пенсионното осигуряване. 

Преди да постъпи в Министерство на финансите, Христина Пендичева заема експертни позиции в Комисията за финансов надзор, както и във финансови институции от небанковия финансов сектор.

През последните години Пендичева е ангажирана активно в процеса по изготвяне на ЕС законодателство в областта на устойчивите финанси. Член е на Експертната група по устойчиви финанси към Европейската комисия и е председател на Комитета за устойчивост в Българска фондова борса. 

Тя участва като лектор и панелист в редица финансови и инвестиционни форуми на национално и европейско ниво. Христина Пендичева има магистърска степен от Франкофонския институт по управление и администрация в гр. София, диплома от Université de Nantes. Тя е бакалавър по стопанско управление от Софийския университет „Св. Климент Охридски“

Ето какво коментира Христина Пендичева пред Darik Business Review в аванс преди събитието: 

Как се развива регулаторната база по отношение на устойчивите финанси и за какви промени трябва да се готвят компаниите в България?

Изправени сме пред „море от регулации“ в тази област. От 2019 г. насам бяха приети редица законодателни актове на европейско ниво.

Регулациите в областта на устойчивите финанси започнаха от регламента за оповестяване на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги (SFDR) и продължиха с таксономията, която представлява единна класификация на устойчивите дейности.  

Това са основните актове в областта на устойчивите финанси, като към тях бяха публикувани и т.нар. делегирани актове, в които се разписват допълнителни критерии и изисквания как да бъде представена информацията.

Чрез въвеждането на изисквания за отчитане на ESG рисковете във финансовия сектор и по-конкретно за управителите на активи, които инвестират средства от името на своите клиенти, фокусът се насочи към публичните компании, които следва да предоставят информация на какви ESG рискове е изложен техния бизнес.

Директивата за оповестяване на корпоративна устойчивост беше приета в края на 2022 г. и предстои приемането на Европейски стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS). 

Кои ще са най-големите предизвикателства за институциите и за бизнеса в имплементирането на новите регулации?

В много от държавите в ЕС по темите за насочване на инвестициите към дейности, които подпомагат опазването на околната среда или имат други устойчиви цели се работи от повече от 15 години.

В България обаче темата е доста нова и представлява сериозно предизвикателство както за бизнеса, така и за администрацията и регулаторите.

Най-голямото предизвикателство е да се научим как да плуваме в това море, а именно да се изгради експертиза. 

ESG - Investing in our future ще се състои на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia. Входът е свободен и не се изисква регистрация.

Конференцията се осъществява с подкрепата на Yettel, ОББ, Филип Морис България, Кока-Кола ХБК България, Аксенчър България, Кауфланд България, Летище София и Българска фондова борса.

Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.