Президентът на САЩ Доналд Тръмп твърди, че митата ще направят страната “богата.” Това богатство обаче вероятно ще е много по-малко, отколкото очакват от Белия дом, казват икономисти.

Крайната сума може да има големи последици за икономиката на САЩ, за дълга на нацията и за законодателните преговори относно пакет от данъчни облекчения, твърдят икономисти.

Съветникът по търговията на Белия дом Питър Наваро обяви наскоро, че от митата ще бъдат набрани около 600 млрд. долара годишно и общо 6 трлн. долара за десетилетие. Автомобилните мита ще добавят още 100 млрд. долара годишно, според Наваро.

Неговата прогноза идва в момент, когато САЩ планира да обяви днес още мита спрямо търговските си партньори.

Икономисти очакват, че политиката за налагане на мита на администрацията на Тръмп ще набере много по-малко количество приходи, отколкото Наваро твърди. Някои прогнозират, че общата сума ще бъде по-малко от половината от обявената.

Близо 600 - 700 млрд. долара годишно “дори не е в сферата на възможното,” казва Марк Занди, главен икономист в Moody’s.

“Ще е голям късмет, ако стигнат до 100 – 200 млрд. долара.”

Умствената математика зад приходите от мита

Има големи въпросителни около обхвата на митата, в това число подробности, като количество, продължителност и засегнати продукти и държави, като всичко това ще окаже значителен ефект върху общите приходи.

Белият дом обмисля 20% мита върху по-голяма част от вноса, информира тази седмица The Washington Post. Президентът Тръмп представи тази идея по време на предизборната си кампания.

Администрацията му, в крайна сметка, може да избере различна политика, като мита спрямо отделните държави, базирани на съответните търговски и нетърговски пречки от страна на всяка от тях.

Мита от 20% обаче изглежда съответстват на прогнозите за приходите на Наваро.

САЩ е внесла стоки на стойност около 3.3 трлн. долара през 2024 г. Налагането на 20% мита върху целия този внос би генерирало около 660 млрд. долара годишни постъпления.

“Това почти сигурно е умствената математика, която използва Питър Наваро, но в нея се пропускат някои важни стъпки,” казва Ърни Тедески, директор по икономика в Yale Budget Lab и бивш старши икономист в Съвета на икономическите съветници на Белия дом по време на администрацията на Джо Байдън.

Това е така, защото точните оценки за приходите трябва да вземат предвид множеството икономически ефекти от митата в САЩ и по света, казват икономисти. Тези ефекти се комбинират и намаляват приходите, според тях.

Мита от 20% биха набрали около 250 млрд. долара годишно (или 2.5 трлн. долара за десетилетие), ако бъдат взети предвид тези ефекти, според Тедески, който се позовава на анализ на Yale Budget Lab, публикуван тази седмица. 

Има начини за набиране на по-големи суми, но те включват по-високи мита, казват икономисти. Например, общо мито в размер на 50% би генерирало около 780 млрд. долара годишно, според икономисти от Института за международна икономика Питърсън.

Дори и това е оптимистична оценка. Тя не включва по-слабия растеж на щатската икономика заради ответни мита или отрицателните ефекти върху растежа от самите мита, пишат те.

Защо приходите ще са по-ниски от очакваните?

Митата, като цяло, вдигат цените за потребителите. Общи мита от 20% биха стрували на средностатистическия потребител между 3 400 и 4 200 долара годишно, според Yale Budget Lab.

Потребителите, естествено, ще купуват по-малко вносни стоки, ако те струват повече, казват икономисти. По-малкото търсене означава по-малко внос и по-малко приходи от мита върху този внос.

Митата също така се очаква да предизвикат “понижена икономическа активност,” казва Робърт Макклеланд, старши научен сътрудник на Центъра за данъчна политика „Ърбън-Брукингс“.

Например, щатските компании, които не прехвърлят разходите за мита върху потребителите посредством по-високи цени, вероятно ще отчетат спад в печалбите (което означава понижение и на данъците, които плащат), казват икономисти.

Потребителите може да ограничат разходите, което допълнително да намали печалбите на компаниите и данъчните постъпления. Компаниите, които пострадат финансово, може да уволняват служители, твърдят икономистите.

Други държави също така се очаква да въведат ответни мита върху щатски продукти, които се изнасят в чужбина. Други нации може също да отчетат икономически спад, което да намали допълнително търсенето на щатски продукти.

Може също така да има определено ниво на неспазване на политиката за търговски тарифи, изключения за определени държави, индустрии и продукти, казват икономисти.

Например, когато Белият дом наложи мита на Китай през февруари, от тях за неопределен период беше изключен вносът по т. нар. наредба de minimis, който се оценява на 800 долара или по-малко.

Администрацията на Тръмп може също така да насочи някои приходи от мита за плащания на някои индустрии, ощетени от търговската война, казва икономисти.

Тръмп направи това по време на първия си мандат. Правителството изплати 61 млрд. долара на американски фермери, които бяха изправени пред ответни мита, което се равняваше на почти всички приходи от мита върху китайски стоки (92%) в периода 2018 – 2020 г., според Съвета по международни отношения.

Митата също така вероятно ще продължат кратко, което ще намали потенциалния им ефект върху приходите, казват икономисти. Те се издават с изпълнителна заповед и могат да бъдат отменени лесно, независимо дали от Тръмп или от бъдещ президент.

“Вероятността тези мита да останат за период от 10 години е нулева,” казва Занди.

“Ще се изненадам много, ако продължат и до следващата година.”

Защо това е важно?

Администрацията на Тръмп твърди, че митата “ще са един от най-добрите начини, по които ще се опита да компенсират разходите” от приемането на пакет за данъчни облекчения, казва Тедески.

Продължаването на закон за данъчни облекчения, подписан от Тръмп през 2017 г., ще струва 4.5 трлн. долара за десетилетие, според Tax Foundation. Тръмп също така призовава и за други данъчни облекчения.

Ако митата не покриват пълните разходи за такъв пакет, тогава законодателите от републиканската партия ще трябва да направят съкращения на разходите другаде или да увеличат дълга на страната, твърдят икономисти.