Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск представи прототип на роботакси с две врати, като в автомобила няма нито волан, нито педали.

Той спази отдавнашното си обещание автономните автомобили да движат в дългосрочен план растежа на компанията му производител на електромобили.

Мъск се появи на сцената със Cybercab и обяви, че производството ще започне през 2026 г., като цената на автомобилите ще бъде под 30 000 долара.

"Автономното бъдеще е тук," заяви Мъск. "Тази вечер тук имаме 50 напълно автономни автомобила. Ще видите модел Y и Cybercab. Всичките те са със самоуправление."

С течение на времето използването на Cybercab ще струва 0.12 долара на километър, като автомобилът ще използва индуктивни зарядни устройства. Роботакситата ще разчитат на камери и изкуствен интелект, без необходимостта от друг хардуер, който в момента други компании за роботаксита използват.

Мъск също така представи по-голям автономен автомобил на име Robovan, който е с капацитет за до 20 души и показа хуманоидния робот на Tesla Optimus.

Нетърпението около събитието се засилваше в социалните медии от седмици, но инвеститори и анализатори изтъкваха предизвикателствата около технологията и бяха ограничили очакванията си, пише Reuters.

Планът на Мъск е да разполага с автопарк от самоуправляващи се таксита Tesla, които клиентите ще могат да извикват чрез приложение. Отделните собственици на Tesla също ще могат да печелят пари от приложението, като предоставят своите автомобили като роботаксита.

Събитието, което се проведе в студиото на Warner Bros в Бърбанк, Калифорния, беше озаглваено We, Robot - препратка към сборника с фантастични разкази на Айзък Азимов „Аз, роботът“.

То отразява и твърдението на Мъск, че Tesla "трябва да бъде считана за компания в сферата на AI роботиката", а не за производител на автомобили.

Сред присъстващите на събитието имаше инвеститори, борсови анализатори и почитатели на Tesla.

"Всичко изглежда готино, но няма много информация по отношение на това как ще се случват нещата във времето. Аз съм акционер и съм доста разочарован. Мисля, че пазарът искаше по-категорични срокове," заяви пред Reuters Денис Дик, който търгува с акции в Triple D Trading.

"Не мисля, че той каза много за каквото и да било. Не предостави много информация."

Неспазени обещания

През 2019 г. Мъск заяви, че е "много уверен", че компанията ще разполага с работещи роботаксита до следващата година. След като не спази обещанието си, тази година той насочи фокуса си към разработването на автомобилите, след като се отказа от плановете си за създаването по-малка и по-евтина кола, което до голяма степен беше считано за съществено важно за справяне с намаляващото търсене на електромобили.

Tesla е заплашена да обяви първия спад в доставките си на автомобили тази година, тъй като предоставяните стимули не привличат достатъчно клиенти към застаряващата гама от електромобили на компанията. Големи понижения в цените, които имаха за цел да компенсират високите лихви, също така свиха маржа на печалба на Tesla.

Заради сложната технология и строгите регулации други компании, които се опитваха да навлязат на пазара на роботаксита, изгубиха милиарди долари, което дори принуди някои от тях да преустановят дейност.

Някои от тях още продължават, в това число притежаваната от General Motors - Cruise, Zoox на Amazon и китайски компании, като WeRide.

За разлика от скъпите хардуерни решения, като лидер в технологията, които другите компании използват, Мъск разчита единствено на камери и AI за пълното самоуправление (FSD), за да ограничава разходите.

Пълното самоуправление, което изисква постоянното внимание на водача, беше подложено на регулаторен и правен контрол, като технологията беше въвлечена най-малко в два инцидента с фатален край.