Радиовълните от разрастващата се мрежа от сателити на Илон Мъск блокира способността на учените да изследват вселената, твърдят изследователи от Нидерландия.

Новото поколение сателити Starlink, които предоставят бърз интернет по света, смущават повече радиотелескопите, в сравнение с предишните им версии, казват учените.

Хилядите сателити, които обикалят в орбита, “заслепяват” радиотелескопите и може да възпрепятстват астрономическите изследвания, според нидерландския Институт за радиоастрономия (ASTRON).

Сателитите осигуряват широколентов интернет по света, често в отдалечени места, в това число и в конфликтни зони, като Украйна и Йемен.

Те също така са използвани за свързването на отдалечени райони във Великобритания към бърз интернет. Направени през 2022 г. тестове показаха, че Starlink може да осигури четири пъти по-бързи интернет скорости от средните.

Астрономи обаче твърдят, че това си има цена. "Всеки път, когато се изстрелват нови сателити, виждаме все по-малко от небето," казва пред BBC професор Джесика Демпси, директор на ASTRON.

"Опитваме се да разглеждаме неща, като струи, които излизат от черни дупки в центъра на галактики. Разглеждаме също така някои от най-ранните галактики, на милиони светлинни години, както и екзопланети," казва тя, очертавайки сферите, които сателитната радиация засяга.

От ASTRON са установили, че смущенията от второто поколение сателити V2 са 32 пъти по-силни, в сравнение с тези от първото поколение. Количеството радиация, което се излъчва, надвишава разпоредбите, установени от Международния съюз по телекомуникации, допълва Демпси.

Според една от оценките, в момента в орбита има 6 402 сателита Starlink, които се намират на около 550 км над Земята. Те са относително големи, като разполагат с 3 метра плоски панели и 8 метра слънчева решетка за захранване.

Основният конкурент на SpaceX - OneWeb, разполага с по-малко от 1 000 сателита. Това обаче е разрастваща се сфера. Amazon разработва собствена мрежа и се надява да изстреля най-малко 3 000 сателита в следващите няколко години. Броят на сателитите в орбита се очаква да надхвърли 100 000 до 2030 г.

Проучването е изготвено с радиотелескопа LOFAR в Нидерландия в юлски ден през тази година.

Много обекти в космоса, в това число далечни галактики и планети, излъчват светлина от електромагнитния спектър. Това лъчение се движи като вълни, а радиотелескопите могат да ги улавят, което ни позволява да получим картина на нещата, които не можем да видим с очите си.

Сателитите обаче смущават тези вълни. Учените са установили нежелано електромагнитно излъчване от почти всички наблюдавани сателити Starlink V2.

“Тъй като SpaceX изстрелва по около 40 сателита Starlink от второ поколение всяка седмица, този проблем се задълбочава все повече," казва основният автор на проучването Сийс Баса.

Учени се притесняват и от светлинното замърсяване от телескопите, като се опасяват, че то смущава и оптичните телескопи. Астрономи казват, че са разговарял със SpaceX относно лъчението от първото поколение сателити, а компанията се е вслушала в техните опасения.

От ASTRON обаче казват, че е установено, че V2 са дори още по-мощни. Изследователите наблягат на факта, че са необходими повече регулации в Космоса и относно това как действат сателитите, за да се избегне компрометирането на научната работа.

Професор Демпси предупреждава, че ако не се предприемат действия, “много скоро единствените съзвездия, които ще виждаме, ще са създадени от хора”.