Губернаторът на американския щат Пенсилвания от демократическата партия Джон Шапиро призова властите да разследват милиардера Илон Мъск заради негово обещание, направено по време на митинг в подкрепа за Доналд Тръмп.

Той заяви, че ще раздава по 1 млн. долара на ден до президентските избори в страната на 5 ноември.

В събота Мъск връчи чека на един от присъстващите на събитие в Пенсивалния, организирано от Комитета за политическо действие "Америка" (America PAC), който набира подкрепа за избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.

Шапиро заяви, че планът на Мъск да раздава пари на регистрирани гласоподаватели в Пенсилвания е “силно притеснителен” и че е “нещо, което властите трябва да разгледат.”

Това е поредният пример за начините, по които Мъск използва огромното си богатство, за да влияе върху надпреварата за президентския пост между Тръмп и кандидада на демократическата партия Камала Харис. Пенсилвания е задължителен щат за спечелване и за двамата кандидати.

America PAC играе основна роля в оказването на помощ за мобилизиране и регистриране на гласоподаватели в ключови щати, които биха могли да решат изборите, но има признаци, че изпитва затруднения, информира Reuters през миналата седмица.

Късметлията, получил чека в събота, е мъж на име Джон Дрер. В неделя Мъск е връчил нов чек за 1 млн. долара на жена на събитие в Питсбърг, според пост на America PAC в X.

Мъск обещава да връчва чек за 1 млн. долара на произволен принцип на хора, които са подписали негова онлайн петиция, която гласи: " Първата и Втората поправка гарантират свободата на словото и правото на носене на оръжие. Подписвайки се по-долу, аз заявявам подкрепата си за Първата и Втората поправка".

За да отговарят на условията за получаване на 1 млн. долара, подписалите петицията трябва да са регистрирани гласоподаватели и да живеят в един от седемте ключови щата – Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсивалния и Уисконсин, според уебсайта на America PAC.

Петицията също така предлага 100 долара на всеки регистриран гласоподавател в Пенсивалния, който я подпише, както и още 100 долара, ако препоръчва друг регистриран гласоподавател да я подпише.

Законността на тези парични награди със сигурност ще бъде разгледана в идните дни. Да се плаща на хора с намерението да бъдат склонени или възнаградени, за да гласуват или да се регистрират за гласуване, е федерално престъпление, което се наказва със затвор.

Забраната покрива не само парични разходи, но и всичко с парична стойност, като алкохол или лотария, според изборен наръчник на Министерството на правосъдието на САЩ.

Мъск, който - според Forbes, е най-богатият човек в света, досега е предоставил най-малко 75 млн. долара на America PAC, което превръща комитета в съществена част от кампанията на Тръмп за връщането му в Белия дом.

Предприемачът все повече подкрепя каузи на републиканската партия, а тази година стана отявлен поддръжник на Тръмп. Той пък, от своя страна, заяви, че ако бъде избран, ще назначи Мъск за ръководител на комисия за ефективност на правителството.