На фона на затрудненията, които изпитва автомобилната индустрия с прехода, Италия засилва усилията си за преразглеждане на плана на Европейския съюз, който предвижда да сложи край на продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2035 г.

Чехия също се присъединява към Италия в призивите към ЕС за “по-широк спектър” от решения отвъд електромобилите и водородните автомобили, според проектодокумент, с който са се запознали от Bloomberg News.

Те призовават планираното преразглеждане от страна на Европейската комисия да бъде изтеглено за следващата година, вместо да бъде проведено през 2026 г., както се предвижда в момента в закона.

Европейската автомобилна индустрия изпитва затруднения в постигането на климатичните си цели - на фона на конкуренцията от Китай и на спада в потребителското търсене.

Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ също така породи опасения от допълнителни мита, най-вече за германските автопроизводители, които изпращат повече автомобили за САЩ, отколкото за която и да е друга страна.

“Индустрията в момента е в критичен момент, изправена пред значителни предизвикателства, свързани с производството, заетостта и глобалната конкуренция, което изисква спешни и координирани действия на ниво ЕС,” се казва в документа, който все още подлежи на промяна.

“Конкурентоспособността на европейската автомобилна индустрия трябва да остане на централно място в политиката на ЕС.”

ЕК вече се ангажира да направи изключение за автомобили, задвижвани с т. нар. e-горива, при производството на които се използва уловен въглероден диоксид и електроенергия от възобновяеми източници. На теория те могат да бъдат 100% без вредни емисии.

Автопроизводители също така казват, че са заплашени от потенциални глоби на стойност милиарди евро във връзка изпълнението на по-ранни цели за емисиите през 2025 г.

Италия и Чехия искат краткосрочен пакет за подкрепа на сектора, въпреки че в документа не описано подробно какво би включвал той.