
Последният вулкан на територията на съвременна България е изригнал преди около 1 милион години.
Днес това, което е останало от неговия конус, е възвишението Кожух, разположено в Санданско-Петричката котловина. То се издига над коритото на река Струма.
Масивът е с дължина от около 2 километра и ширина 1.2 километра.
Понякога то е наричано "планина", но, според критериите на геоморфологията, това е неправилно. Освен това често се бърка с планината Кожух (или Кожуф), която се намира на границата между Гърция и Северна Македония.
Името на възвишението идва от факта, че прилича на наметнат кожух. Едноименният връх е най-високата му точка и се намира на 281.2 метра надморска височина.
Възвишението е прорязано от север на юг от река Струма, като край коритото ѝ има извори на топла минерална вода. Източно от реката се намира възвишението Пчелина, което също е остатък от изгасналия вулкан.
При първото експлозивно изригване на вулкана се образувал много широк, нисък конус (вероятно заради запушения кратер), в резултат на което се е оформил т.нар. "паразитен" вулкан.
Река Струма прорязва неговата централна част и го е разделила на днешните две възвишения. Геолозите смятат, че Кожух е напълно угаснал и няма вероятност да изригне отново.
Забележителностите на Кожух
През 1962 г. част от местността Кожух е обявена за природна забележителност. На територията му се срещат редките растителни видове многоцветен парвотризетум (Parvotrisetum myrianthum) и обикновен дракункулус (Dracunculus vulgaris).
По северните склонове на възвишението се намира единственото естествено находище в България на вебиев бадем (Amygdalus webbii), който е вписан в Червената книга.
Кожух е местообитание и на различни видове змии, включително и на считаната за рядък вид котешка змия.
В източното подножие на възвишението е разположена известната местност Рупите, в която през 90-те години на миналия век е изградена църквата Света Петка Българска. Основната част от нейното строителство става с лични средства на пророчицата Ванга.
Топлият климат и близостта на река Струма обясняват защо районът на Кожух е обитаван още от древни времена.
По южните склонове на възвишението са открити останките от големия античен град Хераклея Синтика, съществувал в периода от 4 век преди Новата ера до 6 век след Новата ера.
Има ли и други угаснали вулкани в България?
Възвишението Кожух не е единственият изгаснал вулкан на територията на съвременна България, но със сигурност е последният активен. Останалите не са действащи от много по-отдавна.
Високата ела, например, се намира край софийското село Кокаляне и се предполага, че е угаснал преди около 32 млн. години.
Планината Витоша пък е била активен вулкан допреди около 30 млн. години и вероятно се е образувала още преди 70 млн. години.
Друг масив, за който се предполага, че е с вулканичен произход, е Голямата Папия над град Царево. Вероятно вулканична активност в този регион е съществувала допреди 80 млн. години.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
преди 9 минНай-евтините петзвездни хотели в света
преди 59 минИкономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
преди 2 часаНай-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 2 часаЛуксозен жилищeн круиз - първата плаваща синя зона
преди 2 часаИталиански регион плаща €100 000, за да се преместите в него. Каква е уловката?
преди 3 часаПрочети още
Отиде си холивудската звезда Вал Килмър
darik.bgПутин започва най-голямата мобилизация в руската армия от години
darik.bgЗащо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgНа живо: Арда - Черно море (Състави)
dsport.bgВеласкес: Би ми се искало да сме на първо място, но трябва да запазим второто (ВИДЕО)
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg