Когато председателят на Liberty Media Джон Малоун финализира придобиването на Формула 1 на стойност 4.4 млрд. долара през 2017 г., той знаеше, че се е натъкнал на нещо.

“Има възможност F1 да бъде изведена на ново ниво,” заяви Малоун пред журналисти през 2016 г. “Има неразработен дигитален пазар, до който F1 само се е докоснала.”

Това, което никой не можеше да предвиди, е колко скоро ще се появи възможността за F1. Със започването на локдауните по света през 2020 г., спортните фенове преминаха онлайн, а Liberty Media имаше възможността да реализира визията на Малоун.

За да може това да се случи обаче, компанията първо трябваше да се справи с финансите в този спорт.

“Ако погледнете преди COVID-19, ситуацията беше тежка, близо до банкрут,” казва Фред Васьор, директор на Скудерия Ферари - един от трите отбора във F1, които харчат по над 400 млн. долара на сезон, за да се конкурират за първото място в надпреварата при конструкторите.

Това не само извади от надпреварата участници, като Honda, но и създаде огромно неравенство на стартовата решетка.

И докато трите водещи отбора - Ferrari, Red Bull и Mercedes AMG, харчеха повече от всички останали, те също така получаваха непропорционално големи телевизонни права и наградни фондове, вследствие на което останалите трябваше да се борят за финансиране.

Тъй като някои отбори бяха на ръба на финансов колапс, Liberty сложи край на тогавашната структура на F1.

“Наследствените бонуси” за най-старите обори бяха ограничени и беше разработена по-справедлива схема за подялба на средствата от авторски права. След като поставиха финансирането под контрол, от Liberty Media обявиха планове за ограничаване на разходите.

“Вече имаме таван на разходите,” казва пред CNBC Зак Браун, главен изпълнителен директор на McLaren Racing. “Разходите са много по-малко, в сравнение с преди, което позволи на всичките 10 отбора донякъде да бъдат изравнени.”

Изравняването на условията създаде по-вълнуващи сюжетни линии, от което се възползва Netflix. Моментът беше идеален. Докато светът навлизаше в локдауни заради COVID-19, Netflix пусна втора поредица Drive to Survive, запознавайки множество нови фенове със спорт, определян повече от личностите и драмите, отколкото от случващото се в технически план в боксовете.

“Преди мислех, че това е най-важното нещо, което се случи в моторните спортове за последните 40 години, но сега мисля, че това е най-важното нещо, което се случи в спорта въобще за последните 40 години,” казва Стюърт Прингъл, управляващ директор на пистата Силвърстоун.

“Netflix ефектът беше само една част от “неразработения дигитален пазар”, която Малоун си е представял, като фенове следват F1 създатели на съдържание и се състезават по вуртуални писти в официалната видеоигра на надпреварата.

Осъзнавайки стратегическата важност на тези канали, Либерти инвестира сериозно в дигиталната екосистема на F1. “Имаме необходимост от нови видове корпоративни партньори в спорта,” казва Браун.

“Компании, като Google, Coca-Cola и Dell, които в исторически план нямат присъствие в спорта.”

За да ги привлече обаче, F1 имаше нужда от повече от дигитална фенбаза.

Liberty се зае да инвестира сериозно в САЩ с отслабването на пандемията, добавяйки надпреварата за Голямата награда на Маями към календара за 2022 г. с което състезанията в САЩ станаха две (заедно с това в Остин, Тексас).

За да пробие в Америка, F1 имаше нужда от спектакъл, който беше осигурен от Гран При на Лас Вегас през 2023 г. С разходи по организацията в размер на 600 млн. долара, състезателният уикенд привлече 315 000 посетители в града, създавайки задръстване от частни самолети по летищата около него.

“Причината да инвестираме в Лас Вегас е, че разбрахме веднага потенциала на американския пазар,” заявява пред CNBC главният изпълнителен директор на F1 Стефано Доменикали.

Тази стратегия се отплаща. Стойността на спонсорските договори се удвоява след Гран при на Лас Вегас, след като гигантски щатски компании навлязизат в спорта.

Сериозни договори с марки, като American Express, поставят F1 в полезрението на доходоносна фенбаза, а партньорсвата с Hilton и Virgin Hotels помагат за повишаването на глобалната привлекателност на спорта.

Откакто Liberty Media придобива F1 през 2017 г., стойността на спорта се е удвоила от 8 млрд. долара (с включени задължения) до около 17 млрд. долара 2023 г.

Има и проблеми. Liberty влиза в спор с американския гигант в моторните спортове Andretti Global за присъединяването му към стартовата решетка, а разрастващият се глобален календар би могъл да направи непостижими целите по отношение на устойчивостта.

Преминаването без последствия през тях ще изисква същата визия и приспособимост, които накараха Forbes да определи Liberty Media за “най-скъпата спортна империя” в света.

С влизането на новите състезателни правила през 2026 г., можем да очакваме още драми извън пистата, докато F1 се готви да защитава короната си.