
Страните от ЕС се споразумяха относно правилата за използването на изкуствен интелект (AI), в това число и от страна на правителствата за биометрично наблюдение, както и за това как да бъдат регулирани AI системи, като ChatGPT.
С постигнатото политическо споразумение ЕС прави крачка напред към това да се превърне в първата голяма световна сила, която приема закони, регулиращи AI.
Постигнатото споразумение в края на миналата седмица между страните членки на ЕС и представителите в Европейския парламент дойде след близо 15 часа преговори, които последваха близо 24-часов дебат в предходния ден.
Двете страни се очаква да уточнят някои подробности в идните дни, което би могло да промени формата на окончателното законодателство.
"Европа се позиционира като пионер, разбирайки важността на ролята си в установяването на глобални стандарти. Смятам, че това е исторически ден," заяви европейският комисар Тиери Бретон.
Споразумението изисква модели, като ChatGPT и AI системите с общо предназначение (GPAI), да спазват изисквания за прозрачност, преди да излязат на пазара.
Сред тях са изготвянето на техническа документация, съобразяване със закона за авторското право на ЕС и разпространението на подробни резюмета относно съдържанието, използвано за обучение на моделите.
Основополагащите модели със системен риск ще трябва да изготвят оценки, да смекчават системните рискове, да провеждат тестове, да докладват на Европейската комисия за сериозни инциденти, да гарантират киберсигурността и да оповестяват енергийната си ефективност.
Правителствата могат да използват биометрично следене в реално време единствено в случаи на жертви на определени престъпления, предотвратяване на реални, настоящи и предвидими заплахи, като терористични атаки и издирване на хора, заподозрени в най-сериозните престъпления.
Споразумението забранява когнитивно-поведенческата манипулация, нецеленасоченото използване на лицеви изображения от интернет или видеонаблюдение и системи за социално оценяване и биометрична категоризация с цел извеждането на заключения за политически, религиозни и философски убеждения, сексуална ориентация и раса.
Потребителите ще имат правото да подават жалби и да получават разумни обяснения, а глобите за нарушения ще варират от 7.5 млн. евро, или 1.5% от оборота, до 35 млн. евро, или 7% от глобалния оборот.

От бизнес организацията DigitalEurope разкритикуваха правилата, определяйки ги като поредното бреме за компаниите, в добавка към въведени наскоро други законодателни промени.
"Имаме сделка, но на каква цена? Ние подкрепяхме напълно основан на риска подход въз основа на приложенията на AI, а не на самата технология, но опитите в последния момент да се регулират основните модели преобърна това с главата надолу," заяви генералният директор на DigitalEurope Сесилия Бонефелд-Дал.
От организация за защита на личните данни European Digital Rights бяха също толкова критични.
"Трудно е човек да бъде развълнуван от закон, който за първи път в ЕС предприема стъпки за легализирането на публичното лицево разпознаване в реално време в целия съюз," според Ела Якубовска, старши политически съветник на организацията.
"Парламентът се бореше усилено за ограничаване на щетите, но в крайна сметка, цялостният пакет за биометрично наблюдение и профилиране е в най-добрия случай равнодушен."
Законодателството се очаква да влезе в сила в началото на следващата година, след като бъде официално ратифицирано и от двете страни, като трябва да започне да се прилага две години след това.
Правителствата по света се опитват да постигнат баланс между предимствата на технологията и необходимостта от поставянето на ограничения.
Амбициозните правила по отношение на AI в Европа идват в момент, в който компании, като OpenAI, в която Microsoft е акционер, продължават да откриват нови начини за използване на тяхната технология, предизвиквайки едновременно аплодисменти и опасения.
През миналата седмица собственикът на Google - Alphabet, пусна нов AI модел на име Gemini, за да се конкурира с OpenAI.
Законът на ЕС може да се превърне в модел за други правителства и алтернатива на мекия подход на САЩ и временните правила на Китай.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 6 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 7 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg