Над 7 километра фуги по фасадата на Централни хали са възстановени при реставрацията на емблематичната сграда, извършена от Kaufland България през 2024 г.

Проектът беше представен по време на третото издание на международния форум „Партньорства и общности за културно наследство“, организиран от фондация „Проект Бузлуджа“, като добър пример за това как бизнесът може да бъде активен участник в опазването на културната памет.

Възстановяването на Централни хали демонстрира как чрез устойчив подход и дългосрочна визия духът на миналото може да бъде запазен и вплетен в съвременното градско пространство.

Халите отвориха врати. Поглед отвътре

Съхраняването на историческата стойност на Централни хали и тяхната адаптация към нуждите на съвременния град бяха представени от Ангел Димитров – старши проектов ръководител в компанията.

Той отличи ключовите етапи от проекта и подчерта значението на дългосрочната визия и устойчивия подход, чрез които бизнесът може да допринесе за съвременното развитие на културно значими пространства.

„Възстановяването на Централни хали е повече от архитектурен проект – то е възможност да съчетаем историята с модерността, да върнем живот в сърцето на София и да отговорим на очакванията на съвременното общество. Kaufland подкрепя тази кауза не просто защото е значима, а защото вярваме в силата на отговорните действия и устойчивите решения.“

dbr.bg-image

Форумът представи ключови теми като устойчивото управление, образованието, активното включване на гражданите и развитието на професионални и местни общности, ангажирани с опазването на културното наследство.

Той събра още редица водещи международни и български експерти от институции, неправителствени организации, академичните среди и бизнеса.

Сред тях са арх. Греам Бел („Европа Ностра“), проф. д-р арх. Тодор Кръстев (ИКОМОС), Жолт Соколай (Европейска комисия), Ана-Мария Митрои-Чиобича (ЕИБ), проф. Томас Данцл (ТУ Мюнхен), арх. Антоан Бругюрол (Франция), арх. Дора Иванова („Проект Бузлуджа“) и представители на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Софийски университет "Св. Климент Охридски" (СУ), Европейската обсерватория за спомени (EUROM) към Барселонския университет и Болонския университет, фондация „Кристо и Жан-Клод“ и EuroClio.

Участниците представиха добри практики и дискутираха иновативни решения за устойчиво управление, финансиране и развитие на културното наследство.