
Китай има амбиции да започне масово производство на хуманоидни роботи, които, според страната, ще бъдат също толкова "революционни", колкото смартфоните.
В амбициозен документ, публикуван през миналата седмица, министерството на индустрията и информационните технологии на Китай посочва, че роботите ще "прекроят света." Според министерството, до 2025 г. продуктът ще е достигнал "усъвършенствано ниво" и ще се произвежда масово.
"Очаква се те да се превърнат в революционни продукти, като компютрите, смартфоните и превозните средства, с нова енергия," казват от учреждението.
От Bloomberg съобщават, че в документа "няма много подробности, но пък е изпълнен с амбиции." Някои китайски компании изглежда подпомагат сериозно амбициите на страната по отношение на роботите.

Китайският стартъп Fourier Intelligence, например, обяви, че ще започне масово производство на своя хуманоиден робот GR-1 до края на тази година, информира South China Morning Post.
Компанията, която е базирана в Шанхай, заявява пред изданието, че се стреми да достави хиляди роботи през 2024 г., които биха могли да се движат с 5 км/ч и да пренасят тежест до 50 килограма.
Това не е единственият производител на хуманоидни роботи, които засилва дейността си с цел постигането на масово производство.
Щатската Agility Robotics се очаква да отвори завод за роботи в щата Орегон по-късно през годината, където планира да произвежда хиляди от своите двукраки роботи, които могат да имитират човешки движения, като ходене, приклякване и пренасяне на пакети.
Amazon тества роботът Digit на Agility Robotics в свой център за развойна дейност близо до Сиатъл, за да установи как може да бъде използван за автоматизирането на складовете на компанията, но засега проектът е само в пилотна фаза.
Дори и Tesla работи по свои хуманоиден робот на име Optimus, или Tesla Bot, разкри главният изпълнителен директор на компанията Илон Мъск през 2021 г.
На компанията обаче ѝ предстои обаче дълъг път, преди да се достигне до масово производство, заяви Мъск по време на събитие през 2022 г., когато роботът за първи път излезе самостоятелно на сцената.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg