Ще получиш щедра заплата, голям бонус и безлихвен заем за покупка на жилище. Предизвикателството? Ще трябва да се биеш на фронта на най-смъртоносния конфликт в Европа от Втората световна война насам.

Трудно е да убедиш млади хора с цял живот пред себе си да отидат на фронта.

Два месеца след като Украйна започна национална кампания за привличане на младежи за едногодишна военна служба, по-малко от 500 души са подписали договори, казва Павло Палиса, военен съветник на президента Володимир Зеленски, пред Reuters. Палиса подчертава, че програмата е още в начален етап и е ограничена до формирането на шест бригади, преди да се разшири до 24. Досегашният интерес е далеч от достатъчен за украинските сили, които са числено превъзхождани от Русия след три години война и стотици хиляди жертви.

Не искам детето ми дори да чува думата "война". 

Павло Брошков, един от малцината, включили се досега, споделя, че гледа на службата като на дълг към родината и иска да спести на шестмесечната си дъщеря Полина ужаса, който той е преживял.

„Просто не искам тя да знае какво значи тази дума“, казва 20-годишният войник, който заедно с още шестима новобранци е на път да бъде изпратен на фронта след около два месеца.

Като баща отскоро, мечтаещ да купи апартамент за семейството си, Брошков е привлечен и от финансовите условия – месечна заплата до 2900 долара (много над средната в страната от около 520 долара), бонус от 1 милион гривни (около 24 000 долара) и една година освобождаване от мобилизация след службата.

Съпругата му, 18-годишната Кристина, разбира нуждата от защита на родината, но не спира да се тревожи.

Смъртта го преследва и може да го настигне всеки момент. Парите са мотив, но да умреш за пари не си струва.

„Все още са големи деца“

Новобранците се готвят да заминат на фронта, докато руските сили продължават офанзивите, а администрацията на президента Тръмп се стреми към прекратяване на огъня чрез преговори.

Зеленски заяви през януари, че Украйна разполага с 980 000 души в армията, докато Русия увеличи активните си военни до 1.5 милиона. След пълномащабната инвазия през 2022 г. в Украйна е в сила задължителна мобилизация, като възрастта за призоваване беше намалена от 27 на 25 години миналата година.

Новата кампания цели да привлече доброволци, вместо да разчита на задължителна мобилизация, и да модернизира армията. Средната възраст на украинските войници на фронта е 45 години, казва дипломатически източник, запознат с отбранителните способности на страната.

Командир Серий Филимонов от батальона „Вълците на Да Винчи“ споделя, че много млади хора са се присъединили дори преди тази кампания, и добавя, че „само парите не са достатъчни, за да се води война.“

Трябва да се биеш за приятелите си, за семейството си, за бъдещето, не за милион гривни.

Все пак инструкторът Александър Мороз отбелязва, че повечето от младежите, които обучава, са привлечени от финансовите облаги, но нарича интереса до момента „капка в морето“.

„На този етап те са още деца, големи деца“, казва той, докато новобранците се учат.

TikTok срещу реалността

Младите бойци посочват различни мотиви: да защитят родината, да имат контрол над съдбата си, или да започнат военна кариера. Първите им симулирани артилерийски и дронови атаки обаче шокират някои от тях.

„Като TikTok и истинския живот – голяма разлика. На видеото изглежда готино и лесно, но в реалността не е така“, казва 24-годишният Захарий Шатко, който се е записал заедно с приятеля си Брошков.

Докато инструкторите симулират дронови атаки – основна заплаха на бойното поле – двамата си позволяват почивка за цигара. За подобни нарушения има групово наказание: 100 лицеви опори за цялото подразделение.

18-годишният Юрий Бобришев – първият записал се в програмата – казва, че мотивът му е личен. След като избягал от руската окупация в родния му град Волноваха на 15 години и загубил брат си във войната, той няма съмнения.

„Видях прекалено много тела“, казва Юрий. „Щом избягах, исках да се върна да се бия.“