Компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway е намалила дела си в Bank of America до под 10%, след като започна да продава акции на банката през юли.

В уведомление до щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) инвестиционният гигант разкрива продажбата на над 9.5 млн. акции в три отделни сделки през тази седмица. Така делът на Berkshire в Bank of America вече възлиза на 775 млн. акции, или 9.987%.

Тъй като той вече е под ключовия праг от 10%, Berkshire не е задължена да съобщава своевременно за свързаните с него свои сделки. SEC изисква акционерите, които притежават по над 10% от дадена компания, да информират за сключените сделки с акциите на тази компания в рамките на два дни.

Тези, които следят Бъфет, няма да могат да разберат за известно време следващите ходове на Оракула от Омаха. Следващото уведомление до регулаторните органи в средата на ноември ще разкрие единствено дяловете на Berkshire към края на септември.

Въпреки продажбите, Berkshire остава най-големия институционален инвеститор в BofA. Акциите на банката поскъпват с около 1% в последния месец, въпреки продажбите на книжа от страна на Berkshire.

Главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан е казвал преди, че пазарът поема акциите, подпомогнат и от обратното изкупуване на самата банка.

Бъфет купи преференциални акции и варанти на Bank of America за 5 млрд. долара през 2011 г., за да подсили доверието към изпитващата затруднения банка след кризата с високорисковите ипотечни кредити.

Той конвертира варантите в обикновени акции през 2017 г., което превърна Berkshire в най-големия акционер в банката. След това Бъфет добави още 300 млн. акции към своя залог през 2018 и 2019 г.

Много предпазлив

В продължение на няколко години Бъфет разпродаваше отдавнашни свои дялове в банковата индустрия, в това число в JPMorgan, Goldman Sachs, Wells Fargo и U.S. Bancorp.

Главният изпълнителен директор на Berkshire се изказа песимистично през миналата година по отношение на банковата криза от 2023 г.

“Не знаете въобще какво се случва с депозитите. Нещата се промениха през 2008 г. Сега се променят и заради това. А това променя всичко. В такава ситуация действаме много предпазливо по отношение на собствеността на банки.”

Бъфет смята, че фалитите на банки по време световната финансова криза през 2008 г. и отново през 2023 г. са намалили доверието в системата, като положението е било влошено допълнително от слабата комуникация от страна на регулаторни органи и политици.

Междувременно, дигитализацията и финтех компаниите улесниха масовото теглене на депозити от банките във времена на криза.