Над 42 000 тона дървесина за рециклиране е събрала Кроношпан България през 2024 г., равняващи се на спасяването на 336 000 дървета.

Това стана ясно по време на журналистическа обиколка из завода на компанията в Бургас, проведена в рамките на кампанията "Мебелите на България: Традиции и иновации", организирана от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).

През 2023 г. събраната дървесина за рециклиране възлиза на 35 хил. тона, благодарение на което са спасени 280 000 дървета, съобщи мениджърът Продажби в компанията Мартин Пейков.

Пътят на отпадната дървесина

Дървесните отпадъци Кроношпан събира чрез договори с компании, складове за строителни материали и общини у нас. В тях са разположени над 140 контейнера, от които отпадните материали се извозват със 17 камиона до четири депа за рециклиране.

След това се насочват към завода на Кроношпан във Велико Търново и единствената по рода си у нас инсталация за рециклиране на дървесни отпадъци.

Целта на компанията, която в момента влага в продуктите си само около 17% отпадна дървесина в най-добрите месеци, е да постигне производство на плочи от дървесни частици с 30% рециклирана дървесина.

Нов живот за старите мебели

Освен от индустрията и строителството, Кроношпан България събира дървесни отпадъци и от домакинствата. Старт на кампанията „Нов живот за старите мебели“ компанията слага през 2029 г.

От тогава в нея са се включили над 45 общини, като през 2023 г. са събрани 2 900 тона непотребни мебели, равняващи се на над 23 000 дръвчета. През 2022 г. количеството е над 1 500 тона, благодарение на което са спасени над 12 000 дръвчета.

В рамките на кампанията в контейнерите на Кроношпан, разположени на територията на различни общини у нас, се събират стари мебели (без мека мебел) и друга дървесина (например дограма).

Това помага не само да се опазват горите, но и намалява разходите за депониране на дървесните отпадъци на местните власти, подобрява качеството на въздуха и ограничава нерегламентираните сметища, разказва Мартин Пейков и допълва:

„В Западна Европа заводите ни работят със 100% рециклиран материал, но се събира непотребна дървесина на национално ниво.“

Кроношпан България

По-малък отпечатък върху природата

За да намали вредния си отпечатък върху природата, Kronospan работи и по други проекти:

  • Разполага със соларни паркове в заводите си
  • Инвестира в нови технологии
  • Използва биомаса за захранване на производството си

У нас около 20% от необходимата електроенергия, захранваща предприятията в Бургас и Велико Търново, се генерира от собствени фотоволтаични централи.

В завода във Велико Търново цялата подемна техника се състои от електрокари, а в котлите се използва и биомаса.

За периода 2023 – 2024 г. над 400 доброволци, подкрепени от компания, са засадили над 12 хиляди дървета у нас.

Darik Business Review

Кроношпан в България

Стартирала като малка дъскорезница в селце в Австрия през 1897 г., компанията Kronospan стъпва в България през 1997 г., когато придобива завода в Бургас. През 2016 г. прави ключова инвестиция от 300 млн. евро във фабриката във Велико Търново, което е и основното й производство у нас. 

В момента за Кроношпан България работят 500 служители, а оборотът на дружеството за последните 12 месеца е 200 млн. евро. 71% от продукцията отива за износ в 39 страни по света.

Компанията разполага с дистрибуционен и дизайн център в София. В Бургас пък се намира международният маркетинг отдел на Kronospan, който отговаря за всичките й заводи.