Отношенията между американския технологичен гигант Microsoft и популярния стартъп OpenAI, който даде на света платформата за генеративен изкуствен интелект ChatGPT, са нещо като съвременна версия на патронажа от времето на Ренесанса, пише The Economist.

От 2019 г. насам Microsoft е предоставила повече от 13 милиарда долара в брой и изчислителен капацитет на OpenAI - някога безпаричен стартъп, който сега е в челните редици на AI революцията и, според последния кръг за набиране на средства, се оценява на 157 милиарда долара.

В замяна Microsoft получава ексклузивното право да управлява моделите на OpenAI в собственото си облачно поделение Azure.

Досега партньорството между двете компании се оказва изключително успешно. Финансирането от Microsoft помогна на OpenAI да изгради по-големи и по-ефективни езикови модели (LLM). След това технологията се вгражда в различни софтуерни продукти на Microsoft. 

Връзките между двете компании позволиха на Azure да скъси преднината на AWS (подразделението за облачни изчисления на Amazon), отбелязва Брент Тил от инвестиционната банка Jefferies. 

Анализаторите смятат, че приходите на Azure са нараснали с 30% на годишна база през тримесечието от юли до септември, в сравнение с 19% за AWS.

Ерик Бойд, ръководител на AI платформата на Microsoft, казва, че „невероятно ползотворното“ партньорство с OpenAI е помогнало за привличането на 60 000 клиенти към Azure AI.  

Има ли проблеми във връзката между Microsoft и OpenAI?

И все пак, точно както ренесансовия творец Микеланджело и уртрабогатата фамилия на Медичите, OpenAI понякога се дразни от връзката със заможния си благодетел.

Някои от членовете на борда и други инвеститори коментират пред The Economist, че в даден момент Microsoft ще трябва да разхлаби "хватката си". 

Стартъп компанията е насочила погледа си към половината от пазара на облачни изчисления, който все още се контролира от AWS. Получаването на достъп до него би увеличило вече доминиращата позиция на OpenAI в предоставянето на големи езикови модели, повишавайки приходите ѝ, които тази година се очаква да бъдат над $3.5 млрд. 

Microsoft отказва да обсъжда подробности за договора си с OpenAI. Като се има предвид дългогодишното съперничество на Azure с AWS, базираната в Редмънд компания вероятно няма желание да протегне ръка към своите конкуренти в Сиатъл.

За Microsoft обаче прекратяването на изключителното покровителство върху OpenAI може да не е чак толкова безумно, колкото изглежда на пръв поглед, пише още изданието.

Според защитниците на идеята за повече търговска свобода за OpenAI, Microsoft може да възрази срещу споделянето на модели с AWS, но в дългосрочен план неговият капиталов дял в OpenAI би означавал, че ще се възползва от по-широкия пазарен достъп на своя партньор. 

Антитръстовите опасения също подкрепят аргумента за даване на по-голяма независимост на OpenAI. Американската федерална търговска комисия и британският орган за конкуренция и пазари вече започнаха разследвания за връзката между Microsoft и OpenAI.  

Брент Тил от Jefferies смята, че предоставянето на повече свобода и прозрачност би било в дългосрочен интерес на Microsoft. 

„За Microsoft OpenAI е като дете, което отива в колеж. Болезнено е, но правилното решение е да го оставят да се оправя само в света".

Всъщност, Microsoft вече започна да намалява зависимостта си от OpenAI. Изпълнителният директор на технологичния гигант Сатя Надела е бил шокиран, когато Сам Алтман - неговият колега в OpenAI, беше отстранен за кратко през ноември миналата година, преди бързо да бъде възстановен на поста си. 

Оттогава Microsoft хеджира своите залози, включително чрез добавяне на алтернативни LLM от френската AI компания Mistral и други създатели на модели. Технологичният гигант дори нае почти целия персонал на Inflection, която е конкурент на OpenAI. 

Microsoft и OpenAI са в процес на предоговаряне на условията на взаимоотношенията си, тъй като последната променя корпоративната си структура от организация с нестопанска цел към нормална търговска компания.

Според някои източници, OpenAI има правото да прекрати търговските си връзки с Microsoft, ако нейните модели достигнат ниво на свръхчовешка способност, наречено "изкуствен общ интелект". Какво означава това на практика е субективно, но някои AI ентусиасти твърдят, че това може да се случи само след няколко години.

Каква е ролята на Amazon?

Amazon би се радвала да получи достъп до моделите на OpenAI, както потвърди и самият Мат Гарман - новият шеф на AWS.

По думите на AI консултанта и бивш изпълнителен директор на AWS Прадийп Санял, облачният бизнес на Amazon все още е най-големият в света, но по отношение на интеграцията на генеративен AI компанията е чак на трето място след Azure и Google Cloud. 

Amazon няма нито голям софтуерен бизнес, в който да демонстрира AI възможностите си, нито собствен езикон модел, който да е достатъчно бърз, за да се конкурира с тези на OpenAI или Google.

AWS предлага на клиентите голямо разнообразие от модели, вариращи от Anthropic до семейството Llama на Meta. Добавянето на портфолиото на OpenAI без съмнение ще ѝ помогне да привлече още повече потребители. Но Гарман не вярва, че в бъдеще някой модел ще доминира напълно на пазара. 

OpenAI, Anthropic и останалите създатели на модели в момента се „изпреварват взаимно“, отбелязва той. На 22 октомври Anthropic пусна експериментална версия на своя модел Claude 3.5 Sonnet, който може да използва компютър по начина, по който го прави човек, включително виртуално управление на клавиатурата и мишката.

По-отвореният подход на Amazon все още има шансове за победа. Ерик Шеридан от Goldman Sachs смята, че ще минат години, а не месеци, преди да стане ясно кой от различните доставчици на облачни услуги се очертава като окончателен победител в областта на генеративния AI.

Той посочва, че дългогодишната тенденция в облачните изчисления не е към ексклузивност, а обратното - към по-отворени взаимоотношения. 

Компаниите все по-често използват повече от един доставчик на облачни услуги и могат да се възползват от използването на различни LLM за различни функции.

Подобно на Медичите, Microsoft вероятно ще остане в историята с това, че е забелязала рано творческия гений на екипа на OpenAI, но властта му над компанията надали ще продължи вечно, пише още The Economist.