Amazon слага край на хибридната работа в компанията и е разпоредила на служителите си да се завърнат в офиса по пет дни в седмицата.

Промяната ще влезе в сила от януари, според уведомление на главния изпълнителен директор Анди Джаси.

"Решихме, че ще се завърнем в офиса по начина, по който работехме преди COVID-19", казва той, допълвайки, че това ще осигури на служителите "по-добри условия за иновации, сътрудничество и достатъчно свързаност помежду им".

Джаси е известен със скептичността си към дистанционната работа, но служителите на Amazon преди това имаха правото да работят от дома по два дни в седмицата.

Желанието на Amazon да върне корпоративните служители обратно в офиса е източник на напрежение в компанията, за която по света работят над 1.5 милион души на пълен и непълен работен ден.

Служители в централата на Amazon в Сиатъл организираха протест през миналата година, след като компанията ограничи пълното заплащане за дистанционна работа, въведено по време на пандемията.

Amazon впоследствие уволни организатора на протеста, с което си навлече критики за несправедливо отмъщение, като спорът беше разгледан заедно с трудовите синдикати.

В своето съобщение от тази седмица Джаси казва, че се притеснява, че корпоративната култура в Amazon, която отдавна се гордее с това, че запазва интензитета на работа на стартъп, докато се разраства и се превръща в технологичен гигант, е разводнена от гъвкавото работно време и прекалено много бюрократични слоеве.

Джаси, който замени Джеф Безос на поста главен изпълнителен директор през 2021 г., казва, че е създал "пощенска кутия за бюрокрация" за служителите, които могат да подават оплаквания относно ненужни правила, а компанията е помолила мениджърите да се реорганизират, така че да ръководят повече хора.

От Amazon казват, че тези промени могат да доведат до съкращения.  

Освен завръщането в офиса по пет дни в седмицата, служители в Amazon няма да имат собствени бюра, а ще ги ползват на ротационен принцип.

От компанията казват, че те могат да работят дистанционно при необичайни обстоятелства, като болно дете или непредвидена ситуация у дома, както е било и преди пандемията.

Освен ако не са получили освобождаване по изключение, "нашите очаквания са, че хората ще бъдат в офиса извън тези обстоятелства", казва Джаси.

Дистанционната работа достигна своя пик по време на пандемията. Много компании започнаха да връщат служители през 2022 г., но това остава непълно.

Към настоящото лято около 12% от служителите на пълен работен ден в САЩ са работели изцяло дистанционно, а други 27% се придържат към хибридна работна схема, сочи месечното проучване на икономистите Хосе Мария Бареро, Никълъс Блуум и Стивън Дейвис.

Шефовете на банки, като главния изпълнителен директор на JP Morgan Джейми Даймън, са сред най-отявлените критици на дистанционната работа и са склонни да изискват постоянно присъствие в офиса.

Тази нагласа обаче достига и до други индустрии, като UPS и Dell върнаха служители се изцяло в офиса през тази година.

В съобщението си Джаси казва, че опитът на Amazon с преминаването към хибридна схема на работа "засили нашето убеждение относно ползите" от присъствената работа.

Професор Блуум, който преподава в Станфордския университет, обаче казва, че не смята, че тези изявления са признак за една по-обща промяна в политиката на работа.  

"За всяка популярна компания, която отменя дистанционната работа, има други, които изглежда я увеличават – те просто не са отразявани в медиите," казва той.