
Трансгранични предизвикателства увеличават разликата между производителността на европейците и американците, сочи проучване на Международния валутен фонд (МВФ).
БВП на глава от населението на ЕС, изчислен по паритет на покупателната способност, в момента е около 72% от този на САЩ, се посочва в проучването на МВФ.
Алфред Камер, ръководител на европейския департамент на организацията, казва:
"70% от тази разлика може да бъде обяснена с по-ниския ръст на производителността."
По негови думи, производителността в Европа нараства по-бавно, в сравнение с тази в САЩ, защото, въпреки че двата пазара са сравними по размери, европейският е силно фрагментиран с търговски бариери между 27-те страни членки на съюза. Според Камер:
"По тази причина компаниите се целят в националните си пазари вместо в по-големия европейски пазар. Те, всъщност, не проучват в каква степен е наличен този голям пазар, а мащабите имат значение".
Ако търговските бариери между страните от ЕС бъдат понижени до същото ниво, което съществува между американските щати, това би повишило производителността в Европа със седем процентни пункта, казва той.
Втората пречка е липсата на единен пазар за капиталови потоци, което поставя компании от ЕС в неравностойно положение, в сравнение с щатски компании, при намирането на финансиране чрез емитирането на акции, заради което трябва да разчитат на банкови заеми.
Европейски технологични компании често не разполагат с традиционното физическо обезпечение, което банките изискват за отпускане на заем, тъй като основните им активи са интелектуална собственост и идеи.
Подобни компании обикновено търсят финансиране от компании за рисков капитал, но те не са толкова развити в Европа, а там, където съществуват, се фокусират върху местния пазар, за да избегнат сложността на трансграничните регулации.

През последните 10 години ЕС работи върху Съюз на капиталовите пазари, за да премахне различните бариери пред капиталовите потоци. Тези усилия се засилиха през тази година, но официални лица и дипломати са скептично настроени относно това колко бързо може да бъде постигнат напредък.
Третият фактор, който възпира ръста на производителността в ЕС е, че работниците, които се местят между 27-те държави, се сблъскват с много по-големи пречки, в сравнение с тези в САЩ, които се местят от щат в щат, както и с недостиг на жилища за закупуване или наемане.
"Разходите в Европа са осем пъти по-високи," казва Камер. Посочвайки необходимостта за подобряване на единния пазар за стоки и услуги в ЕС, той добавя: "Добрата новина е, че решението на голяма част от всичко това е в ръцете на политиците."
През миналата седмица лидери от ЕС помолиха Европейската комисия да подготви предложения за средата на 2025 г. за това как единният пазар в ЕС да бъде подобрен.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 3 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 3 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 5 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 5 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 5 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 6 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор взе третия сет срещу Муте
dsport.bgОфициално: Левски се раздели с ненужен вратар
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg