
Един от парадоксите на епохата, в която ще живеят нашите деца, е, че колкото по-дигитални ставаме, толкова повече ще се нуждаем от широка основа от базови знания, а не толкова от тясно специализирани умения.
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ с директори и учители от математически и природо-математически гимназии, на която бяха обсъдени мерки за насърчаване на изучаването на математика и природни науки.
„Нашата система е свръхамбициозна откъм профилирана подготовка“, подчерта министър Вълчев. По думите му прекалено амбициозните програми по някои природни науки, като химия и физика, демотивират учениците със средни когнитивни способности.
Същевремменно, часовете по тези предмети са силно ограничени, а материалът е тежък, което принуждава учители и ученици да препускат през него. Според министъра:
“Днес все по-ясно се вижда, че математиката и природните науки ще бъдат в основата на бъдещите професии. Защото математиката развива умения, като логическо мислене, абстрактна интелигентност, дисциплина на мисленето и концентрация – умения ключови за 21 век.”
В тази връзка, МОН обмисля различни мерки за насърчаване на обучението по математика и природни науки, които да се обсъдят и с представителите на математическите гимназии.

Профилираната подготовка да не е толкова амбициозна, а учебните програми да се преструктурират така че да се даде повече време за затвърждаване на знанията, за упражнения, за дълбоко учене.
Министърът представи и идея за регламентиране на хибридни профили в гимназиите. Това ще даде възможност за разширено изучаване, например, на математика или природни науки към основния профил.
“Трябва да пренастроим образователната система към интересите на обществото и към подготовката на кадри за сфери, които ще спомогнат за икономическо развитие на страната ни”.
Поставен беше и въпросът част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища. Това ще даде възможност на учениците, които са приети в тях след 4. клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап.
Училищата отделно ще продължат да осъществяват прием и след 7. клас и да разкриват допълнителни паралелки, ако е необходимо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Duolingo заменя подизпълнителите си с AI
преди 11 часаЗлатото - какво не знаете за благородния метал?
преди 12 часаОще ли използвате телефон от тази марка? Имаме лоши новини
преди 13 часаКолко е средната месечна брутна заплата на работещите в супермаркетите в България?
преди 13 часаДоналд Тръмп-младши основа частен клуб с членска такса от $500 000
преди 13 часаБанките у нас с рекордна печалба за първите три месеца на 2025 г.
преди 14 часаПрочети още
България е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgСАЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
darik.bg5 години България ще подава на Гърция вода за напояване от река Арда
darik.bgНа живо: Бетис води на Фиорентина
dsport.bgНа живо: Тотнъм вкара отново на Будьо/Глимт
dsport.bgЗа отдадените майки: всеки ден е Гергьовден
9meseca.bg