Вълна от нови газови проекти на стойност 200 млрд. долара би могла да доведе до “климатична бомба”, равняваща се на отделяните годишно емисии на всички действащи въглищни електроцентрали по света, се казва в нов доклад.

Големи банки са инвестирали 213 млрд. долара в планове за изграждане на терминали за износ и внос на природен газ, който се охлажда и транспортира с презокеански танкери. Докладът обаче предупреждава, че те може да са по-вредни от въглищната енергия.

Докладът, който е дело на климатичната организация Reclaim Finance, установява рязко увеличение на проектите за повишаване на глобалната търговия с природен газ в последните години, в основата на което е преминаването от въглища към газ в развиващи се държави и войната на Русия с Украйна, която доведе до спиране на течащото по тръбопроводи към Европа синьо гориво.

Изследването установява, че през последните две години са завършени осем терминала за износ на втечнен природен газ (LNG) и 99 за внос, вследствие на което глобалният експортен капацитет се е увеличил със 7%, а импортния - с 19%.

В допълнение, компании в сферата на втечнения природен газ планират проекти за 156 нови терминала по света до 2030 г., от които 63 са за износ, а 93 за внос, според доклада.

В него се предупреждава, че поради течове на метан тези терминали биха могли да генерират 10 гигатона парникови газове до края на десетилетието, или почти колкото годишните емисии на всички въглищни централи, които в момента работят по света.

Жюстин Дюкло-Гонда, активист от Reclaim Finance, заяви: “Петролни и газови компании залагат бъдещето си на LNG проекти, но всеки един от техните проекти поставя бъдещето на Парижкото споразумение за климатичните изменения под заплаха. Банки и инвеститори твърдят, че подкрепят компании в зеления преход, но вместо това инвестират милиарди долари в бъдещи климатични бомби.”

Тези констатации се очаква да подхранят засилващите се страхове, че неконтролираните инвестиции в глобалния газов пазар може да доведат до свръхпредлагане на газ, което би могло да постави под заплаха глобалните климатични цели.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди миналия месец, че глобалните пазари на LNG са се насочили към безпрецедентно пренасищане, което би било несъвместимо с ограничаването на повишението на глобалните температури с 2.4C над прединдустриалните нива.

От организацията предупредиха, че глобалният LNG капацитет е на път да нарасне с близо 50% до 2030 г., което е повече в сравнение с глобалното търсене на газ и в трите изготвени от агенцията сценария.

Това пренасищане се очаква да доведе до падащи цени на изкопаемите горива, което пък би могло да насърчи по-голямо разчитане на евтин газ за сметка на технологиите за възобновяема енергия и подобренията в енергийната ефективност, поставяйки още повече под въпрос климатичните цели.

От МАЕ прогнозираха, че цената на газа, който се внася в ЕС, се очаква да падне от рекордна средна цена от 70 долара за милион британски топлинни единици (MBtu) през 2022 г. до 6.50 долара до края на десетилетието след бума на планираните газови проекти в последните години.

“LNG е изкопаемо гориво и новите проекти нямат място в устойчивия преход,” казва Дюкло-Гонда.

“Банки и инвеститори трябва да поемат отговорност и незабавно да спрат да подкрепят разработването на нови проекти.”

Въпреки че повечето основно банки са задали цели за преминаване към банкиране с “нетни нулеви емисии”, докладът предупреждава, че нито една от тях няма конкретна политика за финансирането на LNG проекти, което означава, че се позволяват инвестиции въпреки климатичните цели.