Глобалните емисии на въглероден диоксид, в това число и тези от изгарянето на изкопаеми горива, се очаква да достигнат рекордно ниво през тази година, отклонявайки света допълнително от пътя му към избягването на по-разрушителни екстремни климатични събития, заявиха учени.
В доклада Global Carbon Budget, публикуван по време на продължаващата среща на ООН за климата COP29 в Азербайджан, се казва, че глобалните емисии на въглероден диоксид се очаква да достигнат 41.6 млрд. метрични тона през 2024 г., в сравнение с 40.6 млрд. тона през миналата година.
По-голямата част от тези емисии идват от изгарянето на въглища, петрол и природен газ. Те ще достигнат 37.4 млрд. тона през 2024 г., което е с 0.8% повече, в сравнение с 2023 г., се казва в доклада.
Останалите идват от земеползване - категория, която включва обезлесяване и горски пожари. В изготвянето на доклада са участвали 80 институции, предвождани от Университета в Екзитър във Великобритания.
Основният автор Пиер Фридлингщайн, учен по климата в Университета на Екзитър, казва:
"Не виждаме признаци емисиите от изкопаеми горива да достигнат връх през 2024 г."
Без непосредствени и сериозни понижение на емисиите в световен мащаб, "ще преминем директно през целта за ограничаване на повишението на температурите с 1.5C, ще я подминем и ще продължим," казва той.
В Парижкото споразумение за изменението на климата от 2015 г. страните се договориха да ограничат повишението на глобалните температури с над 1.5 градуса по Целзий, в сравнение, за да бъдат избегнати най-тежките последици от климатичните изменения.
Това изисква сериозно понижение на емисиите всяка година от сега до 2030 г. и след това.
Вместо това, емисиите от изкопаеми горива нарастват през последното десетилетие. Емисиите от земеползването намаляват в този период - до тази година, когато засушаването в Амазония доведе до горски пожари, което повиши емисиите от тази категория с 13.5% до 4.2 млрд. тона.
Някои учени казват, че подобен бавен напредък означава, че целта за ограничаване на температурите до 1.5C реалистично вече не може да бъде постигната.
Данните за емисиите от тази година показват, че някои държави бързо увеличават използването на електроенергия от възобновяеми източници и електромобили, посочват авторите на доклада.
Напредъкът обаче е силно неравномерен, като емисиите на богати индустриални нации намаляват, а тези на развиващи се икономики продължават да растат.
Вчера по време на COP29 възникна напрежение между някои държави относно това кой трябва да води света в прехода за отделяне от изкопаемите горива, които генерират около 80% от енергията в световен мащаб.
Илхам Алиев, президент на Азербайджан, която е домакин на COP29, обвини западните държави в лицемерие заради това, че поучават другите, докато все още са основни потребители и производители на изкопаеми горива.
Емисиите на САЩ, която е водещият световен производител и потребител на петрол и природен газ, се очаква да намалеят с 0.6% тази година, докато тези на ЕС се очаква да паднат с 3.8%.
Междувременно, емисиите на Индия ще нараснат с 4.6% през 2024 г., в резултат на нарасналото търсене на електроенергия вследствие на икономическия растеж.
Емисиите на Китай, която днес е страната с най-големи емисии и вторият най-голям потребител на суров петрол, се очаква да нараснат минимално с 0.2%.
Авторите на доклада твърдят, че емисиите на Китай от използването на петрол вероятно са достигнали своя връх, тъй като електромобилите увеличават пазарния си дял в страната.
Емисиите на авиацията и корабоплаването в международен план също се очаква да скочат със 7.8% тази година, на фона на продължаващото възстановяване на въздушния транспорт от спада по време на пандемията от COVID-19.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-бедните пенсионери със 100 лв. коледна добавка
преди 54 минРайоните със сух климат вече обхващат 40% от сушата на Земята
09.12.2024Държавата, която отказа да вдигне пенсиите на държавните служители
09.12.2024Богаташки квартал в морето увеличи площта на Монако с 3%
09.12.2024Мистериозният произход на най-необичайното национално знаме в света
09.12.2024Бейзболист с рекорден договор за $765 млн.
09.12.2024Прочети още
След 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgОще от 20-ти януари започват драстичните промени, обещани от Тръмп
darik.bgОбвиниха Джей Зи и Пъф Деди в изнасилване на 13-годишна
darik.bgБитката за титлата в Хърватия е като състезание на охлюви
dsport.bgДиректор на Спартак Вн с коментар за Фейсбук войната, каза докога е подсигурен клубът (ВИДЕО)
dsport.bgКакво са асоциациите за сън и защо са толкова важни за съня на бебето
9meseca.bgНови приложения за кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bgГениални начини да използвате повторно остатъците от утайка от кафе
idei.bg