Топлата, влажна среда на душ накрайника и четката за зъби – това е идеалната среда за размножаване на микроби.

Ново проучване идентифицира стотици вируси, които живеят на тези места, показвайки огромното биоразнообразие, което може да се открие в един средностатистическия дом.

Тези вируси обаче не са от онези, причиняващи обикновена настинка, грип или по-сериозно заболяване. Наричани бактериофаги (накратко фаги), те са естествен враг на бактериите. Всеки малък, приличащ на триножник фаг, е еволюирал, за да ловува, атакува и поглъща определен бактериален вид.

„Броят на вирусите, които открихме, е абсолютно необичаен“, казва Ерика Хартман, доцент в Инженерното училище Маккормик на Северозападния университет, която ръководи проучването.

„Открихме вируси, за които знаем малко, както и много други, които никога преди не сме виждали. Удивително е колко голямо биоразнообразие има навсякъде около нас.“

Изследователи от университета изследват проби от биофилми - подобни на лепило общности от микроорганизми, прикрепени към повърхност - от 34 четки за зъби и 92 душове, за да стигнат до заключенията, публикувани в списание Frontiers in Microbiomes.

Бактериофагите влизат в битката

Бактериофагите вече се използват в клинични изпитвания, като потенциално решение на нарастващия проблем с антибиотичната резистентност.

Чрез заразяване и репликиране в бактерия гостоприемник, фагите могат да убиват патогени и да формират основата на нови лекарства за лечение на резистентни към антибиотици или супербактерии.

„Съществува интерес към проектирането на по-сложни лекарства, така че вместо да приемате широкоспектърен антибиотик и да унищожите целия си микробиом, да можете да вземете това лекарство, което ще повлияе само на патогена и ще остави останалата част от вашия микробиом непокътната“, разказа Хартман.

Само в Съединените щати всяка година се появяват повече от 2.8 милиона инфекции, резистентни на антимикробни средства. Световната здравна организация определя проблема като една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве, тъй като може да затрудни стандартните медицински лечения.

Чрез секвениране на ДНК на бактериите и след това изследване на съответните им фаги с помощта на някои „доста сложни компютърни анализи“, изследователите „успяха да ни кажат огромно количество за това какво всъщност има там“, казва Джо Паркър, старши научен сътрудник в Националния иновационен център за биофилми на Обединеното кралство.

Като цяло, изследователите казват, че са идентифицирали 614 различни вируса в пробите, въпреки че Хартман добавя, че вероятно има много повече, тъй като почти всяка проба съдържа уникално съзвездие от микроби.

Паркър отбелязва, че изследователите вероятно са идентифицирали „минимум от 22 различни бактериални вируса (фаги) в тези проби и... в зависимост от това къде теглите чертата по отношение на вярването на анализа на данните, който е компютърен модел, може да има над 600 различни видове фаги."

Много от микробите по душовете произхождат от водни източници, докато тези на четките за зъби идват от смес от човешката уста и околната среда.

„Има огромно количество микробно разнообразие. За всяка бактерия има потенциално десетки или стотици или дори хиляди вируси, които я заразяват“, казва Хартман, отбелязвайки, че вирусите също мутират много бързо.

Тя предполага, че бактерия в устата ви може да се прехвърли върху четката за зъби, отнасяйки своите вируси със себе си – и те могат да продължат да се развиват върху четката.

„Възможно е да има вируси, които са ендемични за вашата четка за зъби и не се срещат никъде другаде на земята. Това е само една хипотеза, която може да обясни огромното разнообразие.“

Докато идеята, че в домовете ни живеят толкова много малки създания може да изглежда обезпокоителна, Хартман вярва, че трябва да се научим да ценим нашите малки гости.

„Микробите са навсякъде през цялото време... Не бихме могли да смиламе храната си или да се предпазим от инфекция, ако нямахме микроби“, казва Хартман.

„Важно е да подходим към света на микробите с чувство на удивление и любопитство, а не с отвращение - това са неща, които правят добро и потенциално крият огромен потенциал за биотехнология.”