- ОАЕ вече са завършили близо 50% от втория тръбопровод, който заобикаля Ормузкия проток, заяви главният изпълнителен директор на Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC).
- Новият тръбопровод ще удвои експортния капацитет на ADNOC през пристанище Фуджейра, което се намира в Оманския залив, точно зад Ормузкия проток.
Обединените арабски емирства (OAE) са изградили близо 50% от втория тръбопровод, който ще заобиколи Ормузкия проток, заяви в сряда главният изпълнителен директор на Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC).
„В момента твърде много от световната енергия все още преминава през твърде малко ограничителни точки“, посочи Султан Ахмед Ал Джабер в интервю за CNBC.
Новият тръбопровод ще удвои експортния капацитет на ADNOC през пристанище Фуджейра, което се намира в Оманския залив. ОАЕ ускориха изграждането на проекта поради войната с Иран. Очаква се тръбопроводът да заработи през 2027 г.
Иран блокира Ормузкия проток от началото на март, задушавайки износа на петрол и газ от ОАЕ и другите арабски производители от Персийския залив. ОАЕ пренасочиха част от износа през съществуващ тръбопровод към Фуджейра, който има максимален капацитет от 1.8 милиона барела на ден.

Повече от 1 милиард барела петрол загубени поради затварянето на пролива
Блокадата на Ормузкия проток предизвика най-сериозното прекъсване на енергийните доставки в историята, каза Ал Джабер. Повече от 1 милиард барела петрол са загубени поради затварянето на пролива, според главния изпълнителен директор.
Близо 100 милиона допълнителни барела се губят всяка седмица, докато Ормузкият проток остава затворен, допълни той.
Ще са необходими поне четири месеца, за да се увеличат петролните потоци до 80% от нормалните нива, дори ако конфликтът приключи незабавно, според Ал Джабер. Пълното нормализиране на петролните потоци пък може да стане през първото или второто тримесечие на 2027 г.
„Това не е просто икономически проблем. Всъщност, това създава опасен прецедент, след като приемем, че една-единствена държава може да държи за заложник най-важния воден път в света.“
Иран блокира Ормузкия проток, след като САЩ и Израел започнаха масивна вълна от въздушни удари срещу страната на 28 февруари. При тези удари загинаха висши ирански лидери, включително държавният глава аятолах Али Хаменей.
Карта, която може да се изиграе само веднъж
Министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт заяви пред CNBC в петък, че значението на Ормузкия проток за световния енергиен пазар ще намалее след войната с Иран, тъй като страните от Персийския залив изграждат повече тръбопроводи, за да го заобиколят.
„Това е карта, която можете да изиграете веднъж“, каза Райт за блокадата на Иран.
„Ще има и други пътища за транспортиране на енергия от Персийския залив. Ще сме свидетели на намаляващо значение на Ормузкия проток, но не и на намаляващо значение на производството и доставките на енергия на тези държави“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Wizz Air стартира три нови маршрута от България
09.06.202613 000 кв. м, 340 паркоместа и магазин Фантастико: Столичен квартал ще има нов ритейл парк
09.06.2026Вдигат всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г.
09.06.2026„Дигитален мозък“: Летище София внедри нова авангардна система за управление на операциите
09.06.2026КФН отне лиценза на застрахователя „ДаллБогг: Живот и здраве“
09.06.2026Зелен ринг: Започва строежът на 30 км линеен парк в София
09.06.2026Прочети още
„Явно Кандев не е удобен на Пеевски!“ Говори Петър Петров!
darik.bgКои са „Калашниците“ от „Ботунец“? Разкрития на криминален журналист!
darik.bg„Кандев подаде оставка, защото някой е поискал нещо от него!“ Анализ на доц. Милен Иванов
darik.bgСеверен парк и „Семеен парк фест „Надежда“ празнуваха със стотици семейства Деня на детето
9meseca.bg