От днес България е пълноправен член на Шенген по въздух и вода. Първият полет, който страната ни прие в границите на пространството, кацна от Неапол малко след полунощ на 31 март.
Преди обяд летище София отбеляза отварянето на въндушната ни граница с тържествена церемония, по време на която премиерът Денков, вицепремиерът Габриел и представители на правителството посрещнаха пътниците от полет от Берлин.
"Днес е исторически момент. След приемането на България в Европейския съюз това е най-големият успех на българската дипломация, институции и политици, защото успяхме да се обединим и да върнем доверието в България на най-високо ниво", заяви премиерът в оставка Николай Денков.
"Шенген не е една ограда по границата. Шенген е доверие", допълни още той.
Полетът от Берлин не е избран случайно, той символизира падането на Берлинската стена, стана ясно от думите на изпълнителния директор на оператора на летище София "СОФ Кънект" Хесус Кабайеро.
"През последните три месеца над хиляда души работиха денонощно, за да подготвят тази невероятна трасформация - да покрием изискванията, до подготвим инфраструктурата и процесите, както и да обучим целия екип за това нещо", допълни още той.
За миналата година над 10 млн. души са минали през българските летища, това са основно полети от и до Шенгенското пространство, посочи от своя страна Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Според нея, членството в Шенген ще ни донесе много ползи, които се изразяват в спестено време, повече възможности за пътуване, туризъм, търговия и развитие на вътрешния пазар. То ще има директно влияние върху живота на хората - върху студентите, работещите и предприемачите.
Шенген означава и повече сигурност на нашите външни граници на ЕС, както и повече възможности за полицейско сътрудничество, добави Чобанова.
"Уверена съм, че съвсем скоро ще имаме дата и за отпадане на контрола по вътрешните сухопътни граници на страната. Европейската комисия остава плътно до България в този процес", завърши тя.
Какво е Шенген?
Шенгенското пространство е най-голямата зона за свободно пътуване в световен мащаб. Нейното начало е поставено през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург.
Днес 29 европейски държави са премахнали граничния контрол помежду си и са страни по Шенгенското споразумение от 1985 г. От тях България и Румъния са приети само по въздух и вода.
С Ирландия се осъществява само полицейско и съдебно сътрудничество, а Кипър не е изпълнила условията за присъединяване.
Как се променя пътуването за българите в рамките на Шенген?
Шенгенското пространство позволява да се пътува свободно между отделните държави от зоната, без да се преминава през граничен контрол.
Ако пристигате у нас или заминавате за държава от Шенген по въздух и вода, вие не подлежите на паспортна проверка, а минавате само през контрол по сигурността. Задължително обаче остава изискването да имате документ за самоличност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg