Учените са претърсили дълбините на океана и космическото пространство за микроби, които да помогнат за забавяне на глобалното затопляне. Сега те обръщат поглед към ново и малко вероятно място - вашия дом.
Група, наречена Two Frontiers Project (2FP) и финансирана от биотехнологичната компания Seed Health, моли живеещите в САЩ да търсят „странен микробен растеж“ у дома.
Целта е да се открие следващият микроорганизъм, който може да изсмуче въглеродния диоксид от въздуха или да спомогне за разграждането на замърсителите на околната среда.
Екстремофилните микроби виреят в сурови среди и развиват уникални свойства, които могат да бъдат използвани от биотехнологичната индустрия и в решения за климата, смята изпълнителният директор на 2FP Брейдън Тиърни.
Въпреки че микробите живеят на всяка домашна повърхност, групата се интересува особено от тези, които обитават по-екстремни среди, включително места с високи температури, като съдомиялни машини, климатици, микровълнови печки, слънчеви панели, нагреватели за гореща вода и душове.
„Тези среди, макар и често срещани, имитират екстремните условия в природата“, казва Тиърни пред CNN.
„Те отразяват промените в околната среда, с които нашата планета може да се сблъска в бъдеще – включително повишаване на температурите, радиацията и подкисляването на океаните и почвите.“
Екипът се надява да открие микроби в домовете със същите качества за абсорбиране на въглерод, подобни на откриваните микроорганизми в природата.
През 2022 г. край италианския остров Вулкано, където въглеродният диоксид идва от вулканични извори на морското дъно, екип на 2FP открива нова цианобактерия.
Това е воден организъм, способен да произвежда собствена храна, който, според тях, може да абсорбира CO2 по-ефективно от всеки друг известен микроб.
Доброволците, които се запишат за „екстремофилската кампания“, ще бъдат помолени да направят снимки на всеки микробен растеж в дома си, подсказва уебсайтът на проекта, и да отговорят на въпроси за това, което виждат.
„Необичайни цветове, миризми, текстури и други данни“ могат да помогнат на учените да идентифицират областите на интерес, според Тиърни. Ако искат да проучат нещо допълнително, те ще изпратят комплект за вземане на ДНК проби, който доброволците да използват и да им го върнат по пощата.
Тези резултати ще бъдат добавени към база данни с отворен код за екстремофилни микроби.
Микробно улавяне на въглерод
Световният икономически форум определи микробното улавяне на въглерод за една от най-новите нововъзникващи технологии в световен мащаб в доклад от юни, но тя все още е в начален стадий, като компаниите изпълняват пилотни програми за тестване на търговската й жизнеспособност.
Улавянето на въглерод, което включва набор от технологии - от огромни съоръжения от вакуумен тип, способни да изсмукват замърсяването на климата от въздуха, до гъби, абсорбиращи химичния елемент, остава спорно като климатично решение.
Междуправителственият панел на ООН по изменение на климата заяви, че в допълнение към драстичното намаляване на изкопаемите горива, светът ще трябва да премахне големи количества CO2, които вече са в атмосферата, за да се избегнат все по-катастрофални промени в климата.
Но критиците предупреждават, че това е скъпо, недоказано в мащаб и се използва от индустрията за изкопаеми горива, за да продължи да добива нефт и газ, вместо да премине към по-чисти форми на енергия, като вятърна и слънчева.
Отвъд улавянето на въглерод
Потенциалните употреби на екстремофилни микроби в биотехнологиите се простират отвъд улавянето на въглерод, според Тиърни.
Микробните видове - като тези, открити в съдомиялните машини, способни да издържат на високи нива на препарати и сол, „могат да бъдат използвани за почистване на околната среда при тежки условия, като премахване на тежки метали или петрол от замърсени места“, казва той.
Термофилите от микровълните, които могат да оцелеят при екстремни горещини, пък биха могли да „се използват за изследване на адаптирането към изменението на климата и дори за създаване на чисти енергийни източници, като водород, които често изискват високи температури за производство“.
Микробите „са мощен инструмент в специфичен контекст, но те са само една част от по-голямото решение“, казва Ара Кац, съизпълнителен директор на Seed Health, пред CNN. „Неотложността на климатичната криза означава, че трябва да проучим всеки възможен подход.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
24.11.2024Калните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
24.11.2024Кои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
24.11.2024Реставрират крепостта Баба Вида
24.11.2024Ресторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
24.11.2024Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Дежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgЦветан Василев: Ботев е поставен в непоносима ситуация с цел неговото овладяване (ВИДЕО)
dsport.bgМъри Стоилов смълча Истанбул след паметен обрат пред Жозе Моуриньо
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg