Блокчейн технологията може да бъде използвана за предотвратяване на пристрастност в данните, които се използват за обучение на моделите с изкуствен интелект (AI), а това може да е “убийствен начин за нейната употреба”, казват ръководители пред CNBC.
Едно от опасенията относно AI моделите, които стоят зад приложения, като ChatGPT, е, че данните, които се използват при обучението им, може да съдържат пристрастия или дезинформация.
Това означава, че отговорите, които AI системата предоставя, биха съдържали тези пристрастия и невярна информация.
Блокчейн технологията се появи на пазара през 2009 г. с пускането на криптовалутата биткойн. По отношение на биткойна, технологията представлява неотменим и защитен от подправяне публичен регистър на трансакциите.
Компаниите се опитват да използват тези принципи на блокчейна и в други приложения, което понякога се нарича технология на разпределените регистри (DLT).
В случая с AI, данните за обучението на моделите могат да бъдат вкарвани в блокчейна. Това ще позволи на разработчиците на AI системата да следят данните, с които моделът се обучава.
Блокчейн компанията Casper Labs си партнира с IBM по-рано през месеца, за да създаде подобна система.
“Продуктът, който разработваме, или наборите от данни са обозначени и се съхраняват в блокчейна, така че имате доказателство как е обучен AI,” казва пред CNBC Медха Парлика, главен технологичен директор и съосновател на Casper Labs.
“Така, докато използвате AI, ако той се обучава и вие откриете, че започва да халюцинира, може, всъщност, да върнете процеса, да премахнете част от обучението и да се върнете към предишната версия на AI.”
Халюцинации често са наричани случаите, в които AI система предоставя невярна информация.
Блокчейнът е технология, за която се говори от много години, а редица индустрии - от финансите до здравеопазването, търсят начини да я използват.
Базираният на блокчейна регистър на данни за обучение на AI би могъл да “убийствено приложение” за тази технология, смята Шийла Уорън, главен изпълнителен директор на Крипто съвета за иновации.
“Всъщност, наистина смятам, че проверките на AI и поддържането на балансите в една AI система ще бъдат управлявани и подкрепени от блокчейн технологията,” казва още Уорън.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Етикетите изчезват от дрехите. Защо?
преди 6 минБиткойн на 16: От екзотичен експеримент до актив за трилиони долари
преди 41 минТоп 10 на най-големите банки в България
преди 1 часГермания прави на колбаси миещите мечки?
преди 2 часаИзпълнителният директор на Kaufland Иван Чернев с награда „Лидер в устойчивото развитие”
преди 2 часаСтокообменът между България и Румъния - 8.5 млрд. лв. за първите 7 месеца на 2024 г.
преди 3 часаПрочети още
Отбелязваме Деня на народните будители
darik.bgКралицата на Хелоуин Хайди Клум: Образите през годините (СНИМКИ)
darik.bgТръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgОфициално: ЦСКА обяви новия си главен скаут
dsport.bgЛивърпул договори следващия Фараон
dsport.bgД-р Светославова: Колкото повече информация имаме като лекари и родители, толкова по-малко ще са децата със зрителни нарушения
9meseca.bg3 дизайнерски тенденции, с които ще се сбогуваме през 2025 г.
idei.bgТрикове, с които ще направите прането по-лесно
idei.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bg