
Лятото вече е в разгара си, а на македонските граници кипи. Дълги опашки от автомобили, повечето със сръбски регистрационни номера, пътуват към Гърция с надеждата да стигнат навреме до плажовете на Халкидики.
Но докато чакат по два-три часа на пунктовете на Табановце или Богородица, много от тях започват да си задават един и същ въпрос: заслужава ли си това мъчение, или следващия път да минем през България? Това казва македонската медия "Денар".
Сръбски туристически агенции и автобусни превозвачи отбелязват, че все повече клиенти се интересуват от „българския вариант“.

Защо? Причината е доста проста: по-малко задръствания на границите, понякога и по-добри пътища, а и всичко изглежда по-организирано – поне що се отнася до митническите проверки.
„Последно пътувах със семейството, двете деца отзад, 35 градуса на слънце, а ние чакаме три часа да влезем в Македония. Това е наказание, не почивка“, разказва Славко от Ниш. „Сериозно обмислям да мина през София, дори да е с двайсетина километра повече. Поне няма да се разпадам на границата.“
Милан Йовановски, който от години работи в туризма, казва, че Северна Македония е на път да загуби голяма част от транзитния трафик, ако не реагира навреме.
„Имаме фантастично географско положение. Но ако създаваш главоболия на границите, хората ще си намерят алтернатива. Границите трябва да бъдат по-добре обезпечени с персонал, особено през уикендите, когато се очаква пик. Не можем да си позволим да ни заобикалят“, казва той.

Появява се и друг въпрос, за който рядко се говори: Какво предлага Северна Македония на тези транзитни пътници? България отдавна се е подготвила – бензиностанции с добри ресторанти, мотели, които не изглеждат като от филм на ужасите, а на някои места дори има инфоцентрове с брошури за местни забележителности.
"А при нас? В най-добрия случай няколко импровизирани колички с гевреци. Дори и тоалетна на магистралата е трудно да се намери", казва Денар.
„Представете си турист да премине 200 километра през Македония и да няма къде да седне нормално да обядва, нито някой да му даде карта с интересни места. Вместо това гледа празни пътища и се радва, когато види табелата за Гевгелия“, казва Йовановски. „А тези хора са възможност. Ако ги привлечеш, може да решат да останат ден-два и да похарчат нещо.“
И макар че в момента сме основният коридор за туристите от север, които се спускат към Егейско море, едно е ясно – алармата звъни отдавна.
Туристическият бранш вече призовава за координирани действия: митнически служби, полиция, хотелиери, агенции – всички трябва да работят заедно, за да променят тази картина. В противен случай много лесно е възможно догодина навигациите на сръбските туристи да не сочат „през Скопие“, а „през София“.
А това... вече не е просто изгубена колона от автомобили. Това са изгубени пари. И изгубени възможности, които никога няма да се върнат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Съдът на ЕС: Дизайнът на кубчето на Рубик не може да бъде запазван като търговска марка
преди 3 часаОт бонбони до корнфлейкс: Ferrero придобива производител на зърнени закуски за 3 млрд. долара
преди 3 часаНад 67% от туристите във Велинград отсядат в 4 и 5-звездни хотели
преди 3 часаДеца ограничават сами времето пред екрана, за да пазят психическото си здраве
преди 4 часаДарик търси новите 40 до 40
преди 4 часаВъншнотърговско салдо за периода януари-май е отрицателно в размер на 7.69 млрд. лв
преди 5 часаПрочети още
Тръмп плаши и Бразилия с мита, иска да бъде спрян процесът срещу Болсонаро
darik.bgМакрон и Стармър - ангажирани за тясно сътрудничество
darik.bgАтанас Славов: Разпад на ПП-ДБ не се обсъжда! Борбата с корупцията е селективна!
darik.bgЛудогорец подготвя пореден трансферен удар с полски национал
dsport.bgАлександър Василев е вторият български полуфиналист на Уимбълдън
dsport.bgДетето зодия Рак: чувствителна душа с голямо сърце
9meseca.bg