На прага на влизането на България в еврозоната на 1 януари 2026 г., във все повече магазини етикетите показват цените и в лева, и в евро.

Как обаче ще протича пазаруването в единната валута в първите месеци на следващата година? Отговаряме на важните въпроси с официална информация от държавните институции.

Плащане в евро и в лева - само месец

В левове и в евро ще може да се плаща само един месец считано от датата на въвеждане на еврото у нас, тоест от 1 до 31 януари 2026 г. Това е срокът, в който банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на страната, гласи законът.

Цени и в двете валути - до кога и има ли изключения?

От 8 август всички търговски обекти у нас - независимо дали са физически или онлайн магазини, ще са задължени да показват цените и в лева, и в евро, според Закона за въвеждане на еврото у нас. Това е валидно и за касовите бележки.

Двойното обозначаване започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на единната валута у нас, тоест на 31 декември 2026 г.

Правителството одобри промени в Закона за въвеждане на еврото у нас, според които се забранява на търговците да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги през периода на двойното обозначаване, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори. 

Финансовите институции също имат ангажимент да въведат двойно обозначаване на цените по отношение на таксите и комисионите за предоставяните от тях услуги. 

Информацията трябва да е налична в офисите и на интернет страниците им, както и да се предоставя безплатно на хартиен или на друг траен носител при поискване от клиент.

Изключение са таксиметровите компании, които получиха отсрочка и ще показват цените в двете валути от 30 октомври 2025 г. Причината е техническа невъзможност от страна на бранша да пригоди касовите си апарати към новите изисквания.

На бензиностанциите от 8 август цените също няма да са показани в евро, а само в лева. В касовите бонове обаче те ще присъстват и в евро. Според властите, обектите за зареждане на гориво трябва да намерят алтернативни варианти да информират клиентите си за цените в единната валута.

Двойното обозначаване на цените няма да е в сила и за цигарите, за ценни книжа и платежни инструменти и за фактури.

Отделен случай е и книгоиздаването. Според закона, на книгите, чиито цени са отпечатани само в лева на корицата, продавачът може да постави допълнителен етикет, който да представя и цената в евро.

Подобен може да бъде поставен и непосредствена близост до стоката - например на щанда, на който е изложена тя. Това ще важи и за всички стоки, при чието производство има щампована цена. 

Плащане в лева, ресто в евро?

В периода на двойно обозначаване при плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро. Когато обаче той няма достатъчна наличност, може да върне рестото в левове.

Търговецът може да откаже да приеме повече от 50 броя монети в левове, включително стотинки, при една трансакция.

При рекламация на стока или услуга, когато потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената от него сума, търговецът връща платената сума изцяло в евро, но и тук се прави изключение, ако няма наличност.

Имайте предвид, че 1 януари 2026 г. на вендинг машини, каси за самообслужване в търговски вериги, паркомати и други подобни устройства ще може да се плаща само в евро.

dbr.bg-image

Как ще се изчисляват цените в евро?

Специални правила за превалутиране и закръгляване ще бъдат прилагани за изчисляване на цените в евро. 

Правило за превалутиране - числовата стойност на цената в левове се разделя на пълната числова стойност на официалния валутен курс с всичките пет знака след десетичната запетая.

Правило за закръгляване - получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

  • когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;
  • когато третият знак след десетичната запетая е равен или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Ако цената с левове е с повече от два знака след десетичната запетая, се използва математическо правило за закръгляване:

  • когато n+1 знак след десетичната запетая е по-малък от пет, n знак след десетичната запетая остава непроменен;
  • когато n+1 знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, n знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Например, ако се наложи да превалутираме цената 0.1234 лв., то 0.1234 лв. ÷ 1.95583 = 0.0630934181 евро. Тъй като петият знак след десетичната запетая е девет, то четвъртият знак се увеличава с една единица. 

Закръгляването след превалутиране на цена, която е била с повече от два знака след десетичната запетая в левове до същия брой знаци в евро, е право, а не задължение на търговеца.

Търговецът би могъл по своя преценка да закръглява такива цени и до втория знак след десетичната запетая, в съответствие с обичайното правило за закръгляване.