Така наречената Великолепна седморка от компании вече разполага с по-голяма финансова мощ от почти всяка друга голяма държава по света, сочи ново проучване на Deutsche Bank.
Стремглавото увеличение на печалбите и пазарната капитализация на седемте щатски технологични гиганта — Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla, надхвърлят тези на всички листнати компании в почти всяка държава от Г-20, се казва в анализа на банката.
Извън САЩ, от страните в Г-20 общите печалби на публичните компании само в Китай и Япония надхвърлят тези на Великолепната седморка.
Анализаторите на Deutsche Bank посочват, че общата пазарна капитализация на Великолепната седморка би я направила втората най-голяма фондова борса в света, като тя е два пъти по-голяма от тази на японската, която заема четвърто място в тази класация.
Microsoft и Apple, поотделно, имат сходна пазарна капитализация с тази на всички публични компании във Франция, Саудитска Арабия и Великобритания.
Това ниво на концентрация обаче кара някои анализатори да изразят притеснения относно рисковете за щатския и глобалния фондов пазар.
Щатският пазар “съперничи на 2000 г. и на 1929 г. по най-голяма концентрация в историята”, предупреди наскоро Джим Рийд, ръководител Глобални икономически изследвания в Deutsche Bank, след като банката анализира траекторията на всичките 36 компании, били част от Топ 5 на най-големите по пазарна капитализация в индекса S&P 500 от средата на 60-те години.
Рийд отбелязва, че макар големи компании, в крайна сметка, да отпадат от Топ 5, 20 от 36-те компании, които са били в челото, все още са в Топ 50 и до днес.
“От Великолепната седморка, Microsoft е била част от Топ 5 неизменно от 1997 г. с изключение на период от четири месеца. Apple присъства неизменно от декември 2009 г., Alphabet е там от август 2012 г. с изключение на два месеца, а Amazon е част от голямата петица от януари 2017 г.
Най-новият участник е Nvidia, която се присъедини към челото през първото полугодие на 2023 г.,” казва той.
Tesla беше част от Топ 5 в продължение на 13 месеца през 2021/22 г., но сега отстъпва до десетото място, като цената на акциите на производителя на електромобили е паднала с около 20% от началото на 2024 г.
На противоположния полюс е Nvidia, чиито акции продължават да поскъпват и са увеличили стойността си с близо 47% от началото на годината.
“По периферията може да има известна волатилност около членовете на Великолепната седморка и можете да поставите под въпрос тяхната пазарна оценка, но ядрото са най-големите и успешни компании в САЩ, а с това и в света, от много години,” допълва Рийд.
Може ли този ръст да обхване и други компании?
Въпреки не толкова оптимистичните перспективи пред глобалната икономика в началото на 2023 г., възвръщаемостта на Уолстрийт беше впечатляваща, но силно концентрирана около Великолепната седморка, която се облагодетелства сериозно от въодушевлението около AI и от очакванията за понижения на лихвите.
Акциите на компаниите от Великолепната седморка са донесли невероятните 107% възвръщаемост през 2023 г., което надхвърля значително тази на индекса MSCI USA, който е генерирал добра, но бледнееща на този фон, възвръщаемост от 27%, посочват от компанията за управление на активи Evelyn Partners.
Има признаци, че тази година възможностите при щатските акции могат да излязат извън 7-те технологични гиганта, като първият от тях е устойчивостта на щатската икономика, казва Даниел Касали, старши инвестиционен анализатор в Evelyn Partners.
“Въпреки повишаващите се лихви, продажбите и печалбите на компаниите проявяват устойчивост. Това може да бъде отдадено на факта, че компаниите са по-дисциплинирани в управлението на разходите си и това, че домакинствата имат по-високи нива на спестявания, натрупани по време на пандемията.
Освен това, пазарът на труда на САЩ е в добро състояние, като през 2023 г. са създадени близо 3 млн. работни места,” казва Касали.
Вторият фактор са подобряващите се маржове, което, според Касали, е индикация, че компаниите са повишили умело цените и са прехвърли ефекта от по-високата инфлация върху потребителите.
Когато пазарът е толкова силно наклонен към малък брой акции и една конкретна тема – AI, има риск от пропускане на възможности, казва Касали.
Много от акциите на останалите 493 компании в S&P 500 изпитваха затруднения през последната година, но той смята, че някои от тях може да се включат в поскъпването, ако споменатите по-горе два фактора продължават да движат икономиката.
“Предвид страхотното представяме на предвожданите от AI акции през 2023 г. и началото на тази година, инвеститорите могат да се почувстват склонни да продължат да ги подкрепят,” казва той.
“Ако обаче поскъпването започне да обхваща и други акции, инвеститорите може да пропуснат други възможности извън книжата на Великолепната седморка.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg