С нови светлинни и звукови ефекти разполагат част от експозициите в Подземния минен музей в Перник.

Средствата за инвестицията идват изцяло от Регионалния исторически музей в града.

Лицензирана българска фирма е изработила и вградила в различните зони по протежението на минните галерии различни ефекти, разказва за БТА директорът на минния музей Милан Миланов. Техникът Валентин Мирчев, с 20 години опит в минното дело, описва нововъведенията: 

„Посетителите ще могат да се потопят в атмосферата още в първата галерия, в която започва добива на въглища, с дървения крепеж и с гномчетата. Следващото място, което е озвучено и осветено, пак е първоначалният добив в галериите, където са показани инструментите, с които миньорите са работили, карбидните лампи, канарчето, с което са влизали под земята. Това са малка част от нещата, които могат да се видят тук“.

Единственият на Балканите музей на минното дело

Подземният музей е единственият в страната и на Балканите музей на минното дело. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас  - "Старите рудници". Общата им дължина е около 630 метра, на около 50 метра под земята.   

В експозиционните му камери  представена историята на въгледобива за повече от един век – от ръчния добив и изнасянето на въглищата с дървени колички и тарги, през извоза с коне до електролокомотивите Simens и механизираните комплекси за добив на въглища.

На 50 метра под земята посетителите се докосват не само до миньорския труд и историята на въгледобива, но и до уникалната история на един град, роден от „черното злато“, се посочва на сайта на музея. Можете да го посетите всеки ден. Влизат групи от 3 до 20 човека на всеки час.