"Мотивацията ми за работа е изчезнала напълно, обмислям да се откажа“ - това написа наскоро служител на Amazon в американски онлайн форум, в който работещите се оплакват от работодателите си.
Причината за недоволството му е писмо, изпратено миналия месец от изпълнителния директор на Amazon Анди Джаси, в което той нарежда на персонала да се върне в офиса пет дни в седмицата.
Заповедта предизвика недоволство сред служителите в офисите на Amazon, от които преди се изискваше да се появяват там само три дни в седмицата.
На среща на 17 октомври Мат Гарман, ръководител на отдела за облачни технологии на Amazon, каза на група служители, че ако не искат да се придържат към политиката, могат да напуснат.
Amazon не е единствената голяма компания, която ограничава дистанционната работа. Банковият гигант Goldman Sachs, консултантската компания PwC и автомобилният концерн Stellantis са само част от големите корпорации, които активно подканват служителите си да се върнат в офисите.
А в близко бъдеще вероятно това ще се случи и на други места, пише The Economist.
Отива ли си работата от вкъщи?
Според глобално проучване на KPMG, около 80% от шефовете на компании очакват от служителите си да се върнат към петдневна присъствена работна седмица в рамките на три години.
Всеки месец акадамичната група WFH Research пита американски работници колко дни са могли да работят от вкъщи през последната седмица. През септември около 28% от работните дни са били у дома, което е с около два процентни пункта по-малко спрямо предходната година.
Промяната в някои индустрии е още по-драматична - делът на служителите във фирми за технологични, финансови и професионални услуги, които работят поне част от времето от вкъщи, е намалял средно с десет процентни пункта.
Налагането на връщане в офиса, естествено, дразни персонала. Проучване на изследователската компания Gartner установява, че една трета от мениджърите и една пета от останалите служители биха напуснали работата си, ако бъдат принудени да се върнат в офиса.
За някои компании може би точно това е и скритата "цел" на заявките. Много технологични фирми и консултантски компании наеха твърде много хора по време на бума на пандемията от COVID-19.
Ако накарат някои от тях да напуснат доброволно, ще отпадне нуждата от съкращения и, съответно, ще се спестят разходи за обезщетения. Естествено, рискът е част от талантливите служители да се присъединят към конкуренцията.
Извън тази конспиративна теория, има и по-вероятно обяснение - повечето шефове продължават да вярват, че наличието на служители в офиса води до по-добро представяне.
Много проучвания показват, че отдалечените работни места са по-малко продуктивни. Изследване, проведено в Индия, установява, че хората, които работят от вкъщи, са с 18% по-малко продуктивни от тези, които са постоянно в офиса.
Дистанционната работа - актив или пасив?
Няма обаче доказателства, че предоставянето на опция на персонала да работи от вкъщи няколко дни в седмицата в хибриден вариант има отрицателен ефект върху представянето.
Контролно проучване в китайска онлайн туристическа агенция, проведено от Станфордския университет и двама други независими изследователи, не открива забележима разлика в представянето между "хибридния" модел и изцяло присъствената работа.
Някои мениджъри биха оспорили резултатите с аргумента, че кол центърът не е представителен за работата, която техният персонал извършва.
Редица по-сложни задачи, като съветване на клиент как да структурира сливане или проектиране на потребителски интерфейс, може да изискват много по-активно персонално сътрудничество, което трудно се постигна виртуално.
Младшите служители може да получат и по-малко обучение, ако взаимодействат с колегите си само с видеовръзки.
Много от шефовете се притесняват, че хибридната работа ще подкопае културата на тяхната компания, тъй като новите служители не я усвояват, а старите я забравят.
В писмото си Анди Джаси пише, че културата на Amazon „е една от най-критичните части на нашия успех“ и че „е по-лесно за нашите съотборници да я учат, моделират, практикуват и укрепват“, когато работят заедно в офиса.
Засега инвеститорите изглежда се въздържат от преценка. Проучване, публикувано през април от Шон Флин от университета Корнел и двама негови съавтори, разглежда около 600 изброени американски фирми, които са публикували политики за дистанционна работа.
Авторите установяват, че вариациите в строгостта на работния режим нямат значителен ефект върху представянето на акциите на фирмите спрямо тези на техните конкуренти. Но ако Анди Джаси се окаже прав, това скоро може и да се промени, пише още The Economist.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Как се повяват първите пощенски кутии?
23.11.2024Мъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
23.11.202415 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
23.11.2024Колко нови коли се продадоха у нас през октомври?
23.11.2024Лидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
23.11.2024Прочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgБарселона се сгромоляса в края и си тръгна със само точка от ‘’Балаидос’’ (ВИДЕО)
dsport.bgТотнъм унижи Манчестър Сити насред ''Етихад'' (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg10 неща, които почистваме твърде често и всъщност ги повреждаме
idei.bg