Кокаинът не е по-опасен от уискито и единствената причина, поради която е забранен, е, че се прави в Латинска Америка. Това заяви президентът на Колумбия Густаво Петро, цитиран от Financial Times.

Производството на кока - основната съставка на наркотика, е нараснало значително по време на неговото президентство, което започна през 2022 г. 

Петро, който е бивш член на въоръжена крайно лява партизанска група, нарича водената от САЩ война срещу наркотиците "провал". Той заяви по време на заседание на кабинета на Колумбия:

"Бизнесът на наркокартелите може лесно да бъде разбит, ако кокаинът бъде легализиран в световен мащаб. Ще се продава като вино.“

Коментарите на Петро вероятно няма да бъдат приети добре във Вашингтон. Те идват броени дни, след като Колумбия и САЩ едва предотвратиха търговска война заради първоначалния отказ на Петро да приеме депортирани колумбийски емигранти.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп зае твърда позиция срещу трафика на наркотици, отправяйки заплахи към Мексико след встъпването си в длъжност. Фокусът му е насочен не толкова срещу кокаина, колкото срещу синтетичния опиоид фентанил, преминаващ през границата на САЩ.

Ръст в производството на кока

В Колумбия площта, използвана за отглеждане на кока, е нараснала с 10% до 253 000 хектара през 2023 г. - първата пълна календарна година от президентството на Петро и последната година, за която има налични данни, според Службата на ООН по наркотиците и престъпността. 

Потенциалното производство на кокаин (количеството, което би могло да бъде произведено, ако всички листа от кока бъдат събрани) се е увеличило с 53% до 2664 тона.

Правителството на Густаво Петро намали драстично военните и полицейските операции, насочени срещу фермите с кока, като вместо това даде приоритет на залавянето на пратки с наркотици по море.

Коментарите на Петро отразяват неговата позиция, че традиционните политики за борба с наркотиците не са успели да ограничат трафика и да се справят с проблемите на общественото здраве.

Експертите, цитирани от FT, обаче отбелязват, че и много от политиките на президента са се провалили в борбата с престъпните мрежи.

По време на заседанието на кабинета Петро не споменава за кризата в североизточния колумбийски регион Кататумбо, където бунтовнически групи, замесени в търговията с наркотици, са прогонили над 50 000 души през последните седмици.

Трусове в правителството

Срещата на министрите, предавана на живо по националната телевизия, бързо се превърна в хаос, тъй като трима от членовете на кабинета, включително вицепрезидентът Франсия Маркес, разкритикуваха шефа си, че е назначил политическия ветеран Армандо Бенедети като началник на кабинета.

30-годишната Лаура Сарабия, която беше назначена за външен министър миналата седмица, също е била обект на сериозни критики, тъй като няма никакъв опит във външната политика.

Бенедети и Сарабия бяха в центъра на разрастващ се правителствен скандал, включващ подслушване, незаконно финансиране на кампании и изчезнало куфарче с пари. И двамата отрекоха да са извършили нарушение.

Хорхе Рохас, ръководителят на административния отдел на президентството, подаде оставка в сряда сутринта, след като зае поста на секретар на президента, освободен от Сарабия миналата седмица.

Министърът на културата Хуан Давид Кореа също подаде оставка в сряда. Министърът на вътрешните работи Хуан Фернандо Кристо коментира в социалната мрежа X, че кабинетът е „неустойчив“ и предложи министрите да подадат масова оставка.

Петро каза в публикация в Instagram, че вътрешните борби са резултат от това, че някои от неговите министри "се стремят да се позиционират преди изборите догодина". Според конституцията на Колумбия, президентът не може да се кандидатира за втори мандат.