
На днешната дата през 1940 г. е роден мексиканският предприемач Карлос Слим, който e сред 20-те най-богати хора в света.
Посредством своя бизнес конгломерат Grupo Carso, той има участие в значителен брой мексикански компании в сферата на телекомуникациите, застраховането, строителството, енергетиката, минната дейност, издателската дейност и финансите.
Слим е роден в семейството на ливански имигранти в Мексико, като неговият баща успява да натрупа състояние от недвижими имоти по време на Мексиканската революция през от 1910–20 г.
Слим се дипломира като инженер от Националния автономен университет на Мексико, а до средата на 60-те години на миналия век вече инвестира и основава най-различни бизнеси, които се превръщат в основата на Grupo Carso.
Слим става милиардер след икономическия срив от 1982 г., когато мексиканското правителство, изпадайки в просрочия по различни чуждестранни дългове вследствие на обезценяването на песото, започва да национализира банки и да плаши бизнес инвеститорите.
След като е придобил контролни дялове на ниски цени в най-различни компании, Слим ги ръководи толкова ефективно, че в рамките на десетилетие тяхната обща стойност скача.
Телекомуникации
В продължение на повече от 12 години ключовият бизнес и основата на неговите успехи беше собствеността на бившата национална телефонна компания Teléfonos de México (Telmex).
Това му позволява да разшири инвестиционния си портфейл до американски технологични и телекомуникационни компании, като Prodigy Inc. и SBC Communications Inc.
Grupo Carso също така притежава значителни дялове в редица мексикански компании. До края на 80-те години Слим се сближава с тогавашния президент на страната Карлос Салинас де Гортари и управляващата Институционна революционна партия.
През 1990 г. администрацията на Гортари приватизира Telmex, а Слим, заедно със SBC и France Télécom, осъществява покупката на стойност 1.76 млрд. долара.
Впоследствие той се сдобива с контрола върху управлението на компанията, като отчуждава France Télécom, но запазва близки отношения със SBC. Здравата му хватка около Telmex разстройва неговите конкуренти, както и критично настроени към телекомуникационния гигант потребители.
Подразделението за мобилни услуги на Telmex - América Móvil, става отделна компания през 2001 г. и се радва на зрелищен растеж в продължение на няколко години, като в крайна сметка се превръща в един от най-големите телекоми в света. América Móvil купува своята бивша компания майка през 2011 г.
Слим придобива изпитващата затруднения компания за електронни продукти и услуги CompUSA през 2000 г. След като осъзнава, че не е преценил способностите си да подобри състоянието ѝ, той я продава през 2007 г.
До следващата година Слим вече е най-големият акционер в New York Times Company, финансовия конгломерат Citigroup, веригата луксозни магазини Saks и търговецът на потребителска електроника Circuit City.
През 2017 г. América Móvil обявява, че ще пусне нова телевизионна мрежа на испански език на име Nuestra Vision, насочена към мексикано-американската аудитория.
През 2014 г. Слим пое контрол над Telekom Austria - най-голямата телекомуникационна компания в Австрия, като това е и първото му успешно придобиване в Европа.
През 2024 г. Слим придоби 3% дял в британския телеком BT на стойност около 400 млн. паунда (498 млн. долара).

Колекционер и филантроп
Слим е виден колекционер и филантроп и през 1994 г. създава музея Soumaya (кръстен на съпругата му, която умира през 1999 г.) в Мексико Сити. През 2011 г. институцията се мести в по-голяма сграда в града.
Слим има и редица награди за филантропската си дейност, която включва създаването на фондация на негово име, а дейността ѝ е фокусирана върху здравеопазването, спорта, и образованието.
През 2015–16 г. Слим разкритикува публично кандидата за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп за това, че е направил расистки коментар относно мексиканските имигранти в САЩ, за това, че е предложил издигането на стена по граница между двете държави и заради това, че заплашва да извади САЩ от Северноамериканско споразумение за свободна търговия (NAFTA).
След неочаквана среща между двамата през декември 2016 г. (когато Тръмп вече е избран за президент), Слим заявява, че инвестициите и икономическото развитие на Мексико биха предотвратили нежеланата имиграция много по-ефективно, отколкото физическа стена.
Бившият най-богат човек в света
Слим има шест деца – трима синове и три дъщери. Синовете му заемат ключови позиции в компании, контролирани от него, като участват в ежедневното управление на бизнес империята му.
Слим няма компютър в офиса си и записва цялата финансова информация, която му е необходима, на ръка. Заради огромните мащаби на неговата бизнес империя, той често се шегува, че не може да следи всички компании, които ръководи.
Към днешна дата Карлос Слим е най-богатият човек и Латинска Америка и 20-ият най-богат в света с лично състояние, оценявано на 78.2 млрд. долара, според Forbes.
Изданието класира Слим като най-богатия човек в света в периода 2010 – 2013 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg