
Обученията по киберсигурност на ученици, учители и ръководни екипи в училищата в цялата страна ще се провеждат всяка година по Националната програма на МОН за Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование.
Програмата стартира пилотно миналата година в 104 училища, а през тази се предвижда тя да бъде разширена и надградена.
Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева по време на форума „Заедно срещу кибертормоза на деца“, организиран от медия „Стандарт“ и Българска академия за сигурност.
Дейностите по програмата са насочени към квалификация на учители и училищни ръководители и обучения на ученици за безопасно използване на интернет и сигурност в дигиталното пространство.
Заместник-министър Митева съобщи, че вече са публикувани насоки за препоръчително екранно време за деца и използване на медийно и онлайн съдържание, които бяха разработени от Съвета за електронни медии заедно с МОН.
Те стъпват на сериозни изследвания как работи мозъкът, какво е препоръчително за децата и на каква възраст. Според Наталия Митева:
„За когнитивната наука вече е ясно, че прекалено дългото екранно време влияе негативно не само социално-емоционално на децата, но влошава и образователните им резултати“.
Тя посочи, че МОН води политика за предотвратяване на агресията в училище и създаване на още по-безопасна среда. В тази насока съвместно с UNICEF e създадена програмата „Стъпки заедно“, която се реализира в детски градини и училища.
Отделно се подготвя и национална програма, която ще включва много по-сериозна работа с външни експерти за развитие на социално-емоционални умения сред децата.

По-рано заместник-министърът участва в дискусионен форум „Изкуственият интелект и спортът – предимства и предизвикателства“ в Националната спортна академия (НСА). Тя припомни, че България беше една от първите държави, които създадоха насоки към цялата образователна система за това как да се използва изкуствен интелект.
МОН създаде и визия за дигитализация на образованието, в която е залегнала идеята и за уменията за боравене с изкуствен интелект като нова базова грамотност, обясни Наталия Митева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Тайланд въвежда задължителна дигитална карта за пристигащите чуждестранни туристи
преди 36 минБанка, която държи 13% от Generali, се опитва да погълне Banca Generali
преди 41 минДо кога ще купуваме винетки на старите цени?
преди 1 часЗащо пазаруването втора ръка набира скорост по летищата?
преди 1 часНай-добрият младежки стартъп за 2025 г. превръща Пловдив и София в игрални дъски (ВИДЕО)
преди 1 часЛабубу: Грозната плюшена играчка, която завладя света
преди 1 часПрочети още
Седмица преди да се закълне като канцлер, Фридрих Мерц представи министрите на ХДС в бъдещия кабинет
darik.bgТръмп „мисли“, че Зеленски е готов да се откаже от Крим в полза на Русия
darik.bgИвайло Мирчев и Божидар Божанов са новите председатели на „Да, България“
darik.bgШампионски епизод 1 от плейофите (АУДИО)
dsport.bgСалах и Гьокереш в луда надпревара за Златната обувка
dsport.bgМама отново на работа: Пътят към увереността и баланса
9meseca.bg