
Обученията по киберсигурност на ученици, учители и ръководни екипи в училищата в цялата страна ще се провеждат всяка година по Националната програма на МОН за Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование.
Програмата стартира пилотно миналата година в 104 училища, а през тази се предвижда тя да бъде разширена и надградена.
Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева по време на форума „Заедно срещу кибертормоза на деца“, организиран от медия „Стандарт“ и Българска академия за сигурност.
Дейностите по програмата са насочени към квалификация на учители и училищни ръководители и обучения на ученици за безопасно използване на интернет и сигурност в дигиталното пространство.
Заместник-министър Митева съобщи, че вече са публикувани насоки за препоръчително екранно време за деца и използване на медийно и онлайн съдържание, които бяха разработени от Съвета за електронни медии заедно с МОН.
Те стъпват на сериозни изследвания как работи мозъкът, какво е препоръчително за децата и на каква възраст. Според Наталия Митева:
„За когнитивната наука вече е ясно, че прекалено дългото екранно време влияе негативно не само социално-емоционално на децата, но влошава и образователните им резултати“.
Тя посочи, че МОН води политика за предотвратяване на агресията в училище и създаване на още по-безопасна среда. В тази насока съвместно с UNICEF e създадена програмата „Стъпки заедно“, която се реализира в детски градини и училища.
Отделно се подготвя и национална програма, която ще включва много по-сериозна работа с външни експерти за развитие на социално-емоционални умения сред децата.

По-рано заместник-министърът участва в дискусионен форум „Изкуственият интелект и спортът – предимства и предизвикателства“ в Националната спортна академия (НСА). Тя припомни, че България беше една от първите държави, които създадоха насоки към цялата образователна система за това как да се използва изкуствен интелект.
МОН създаде и визия за дигитализация на образованието, в която е залегнала идеята и за уменията за боравене с изкуствен интелект като нова базова грамотност, обясни Наталия Митева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 16 мин60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 16 минШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 20 минНа море в България: Бяла
преди 35 минИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 47 мин5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 52 минПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg