Жизнено важен ледник в Западна Антарктида дими. Или поне така изглежда на рядка снимка, заснета от сателит на НАСА по-рано този месец.

Така нареченият „морски дим“ всъщност не е дим, а мъгла – той се появява като памучни бели кичури над тъмната повърхност на океанската вода, където ледникът Пайн Айлънд се среща с морето.

Водата и вятърът са ключови за създаването на морския дим. Силни ветрове изтласкват леда и по-студената вода, позволявайки на по-топлата вода да излезе на повърхността, според НАСА.

Тя инжектира по-топъл, влажен въздух в изключително сухия, студен въздух. Температурният сблъсък кара влагата да се кондензира в мъгла.

От земята това би изглеждало сякаш някой е включил призрачна машина за мъгла в обитавана от духове къща над водата. Районът близо до повърхността на водата се обвива в зловеща мъгла, приличаща на дим, откъдето идва и името на явлението.

Самият морски дим не е рядкост – може да се случи всеки път, когато изключително студен, сух въздух преминава над по-топъл воден басейн. Но виждането му на сателит над ледника Пайн Айлънд е рядко, тъй като районът обикновено е забулен в облаци, според НАСА.

Стожери на климата

Ледникът Пайн Айлънд е жизненоважна и силно наблюдавана част от Антарктика, която е застрашена от затоплящия се свят. Той действа като водопровод за масивната ледена покривка, която граничи с него, изпращайки поток от лед в съседния океан.

Този поток се увеличава „драматично“ от 90-те години на миналия век, тъй като ледникът е изваден от баланс от топъл въздух, вода и липса на сняг и не е в състояние да натрупа нови ледени запаси, съобщи по-рано CNN.

Той, заедно със съседния така наречен „ледник на Страшния съд“ - Туейтс, губят лед с ускорени темпове през последните няколко десетилетия и имат потенциала сами да повишат морското равнище с няколко метра.

Ледниците помагат и да се предотврати срутването на останалата част от ледената покривка на Антарктида зад тях, която има достатъчно лед, за да повиши морското равнище с катастрофалните три метра.