На всеки, който посети Рим през 2024 г., може да му бъде простено разочарованието. Въпреки че в града няма недостиг на древни съкровища, много от тях са са погребани под скелета - на фона на обширни ремонти.

Историческият център прилича на строителна площадка с екипи, работещи денонощно по стотици инфраструктурни и възстановителни проекти. Трафикът, труден в най-добрите моменти, вече е ужасен.

Добрата новина е, че когато всичко свърши, Вечният град ще стане по-красив от всякога, обслужван от наскоро обновена система на метрото, която ще води туристите до някои от звездните му атракции.

Лошата новина е, че само няколко седмици преди Юбилейната година на надеждата, която се очаква да доведе до 35 милиона посетители в града, голяма част от реставрационните работи все още не са завършени.

Това е тържествено събитие на католическата църква, установено от папа Бонифаций VIII през 1300 г., като се провежда на всеки 25 години от 1470 г. насам. То привлича огромен брой поклонници в Рим и Ватикана, търсещи прошка.

По време на тържества се отварят „свещените врати“ на големите базилики в Рим, обикновено зазидани с цимент. Посетителите, които преминават през вратите и извършват духовни действия, получават пълна индулгенция, или опрощение на греховете си.

Състезание с времето

Предстоящият юбилей ще започне на Бъдни вечер - 24 декември, когато папа Франциск ще отвори святата врата в базиликата "Свети Петър" във Ватикана. Той ще продължи до 6 януари 2026 г.

По това време Рим, който вече е един от най-посещаваните градове в Европа, ще бъде наводнен от рекорден брой посетители във време, в което много дестинации в Италия се огъват под натиска на свръхтуризма.

За столицата на страната юбилеят се разглежда като възможност за подобряване на туристическите атракции и съоръжения. Градът получи 2 млрд. долара специално юбилейно финансиране от италианската държава заедно с над 3 млрд. долара от еврофондове след пандемията.

Проблемите, свързани с ремонтите, ще се окаже, че си заслужават, казват служители. Но те бяха горчив хап за местните жители и туристите през последната година. Разочарованието от това, че виждат атракциите в скелета и брезенти, често се излива в социалните медии.

Някои се притесняват, че работата - включително инфраструктурни проекти, несвързани с юбилея, няма да бъде завършена навреме. Многобройни посетители се забавляваха, публикувайки видеоклипове от историческите горещи точки на града, превърнати в строителни площадки.

Миналия месец временен басейн, издигнат пред фонтана ди Треви, който е в процес на реставрация, стана обект на подигравки заради невероятното изживяване, което предлага на посетителите. Достъпът с билети също се оказа спорна тема.

Пиаца Венеция - един от най-известните площади в Рим, сега е строителна площадка за нова метростанция от линия C. Над пространството е надвиснала техника за прокопаване и монтиране на стоманобетон. Станцията ще се намира на 45 метра под земята, на осем етажа, всеки с площ от 4500 кв. м.

Тъй като това е Рим, премахването на 66 000 кубични метра пръст е също толкова упражнение в археологията, колкото и в строителните работи, добавяйки усложнения към конструкцията. Артефактите, намерени при разкопките, ще бъдат изложени в рамките на завършената метростанция.

„Римляните са бесни“

В близост до Ватикана е в ход друг амбициозен проект за създаване на пешеходна зона между замъка Сант Анджело и площад Свети Петър специално за юбилея. Кметството на Рим потвърди пред CNN, че той ще бъде готов преди Бъдни вечер.

Има обаче съмнения, че градът не е подготвен за това, което предстои да го удари. „Рим не е готов, хаотично е“, казва журналиститът Силвия Висоцка, която отразява Ватикана и Италия за Полската прес агенция (PAP) повече от две десетилетия.

„Римляните са бесни. Чувам го всеки път, когато се кача в автобуса“.

Рикардо Абате, който развежда посетителите със своя скутер Vespa, посочва, че той и Scooteroma - компанията, за която работи, са установили, че трафикът, причинен от строителството, е предизвикателство.

„Натоварено, хаотично и малко разочароващо е – особено за ежедневния трафик. Да си в кола не е забавно“, казва той, но допълва, че крайният срок най-малкото тласка града да завърши проекти, които иначе биха се проточили.

„Много от работите биха отнели много повече време без краен срок. И промените означават, че римляните ще се възползват от тези подобрения дълго след юбилея, така че болката си заслужава.“

Еухенио Патане, заместник-кмет на Рим по мобилността, смята, че каквато и да е готовността в различните части на града, той ще се справи.

„Както всички столици, ние сме постоянно подложени на натиск от туризма и честите мега събития. Рим е град, в който приемаме тези предизвикателства и приветстваме посетителите, така че тези големи събития не ни плашат. Ние знаем как да се адаптираме към напрежението.”

Междувременно, кметът на Рим Роберто Гуалтиери настоява, че всичко върви по график.

„Да, работим много усилено за юбилея и всички строителни обекти, които трябва да бъдат готови до декември, ще бъдат завършени до декември – така че ще има нови неща, на които да се възхищаваме в Рим през следващата година“.

Време за прошка

Ако не е готов, градът поне ще бъде в опрощаващо настроение. Папа Франциск призова духът на опрощението от юбилея да се разпростре извън Рим, като по-богатите страни опростят дълговете на по-бедните нации, а правителствата да помилват отделни затворници.

На 26 декември Франциск ще се превърне в първия папа, който отваря свята врата в затвор, когато пътува до римския арест Rebibbia.

Ватиканът планира и специални събития с редица групи, включително спортисти и „дигитални мисионери и католически инфлуенсъри“, като създаде специален юбилеен талисман Luce - анимационен герой, облечен като поклонник, за да се опита да ангажира църквата с поп културата.

Междувременно, базиликата Свети Петър си партнира с Microsoft, за да предложи набор от услуги с изкуствен интелект, за да позволи на хората да се насладят на нейните съкровища от разстояние. Уеб камера пък ще предава на живо на гроба на Свети Петър.

Това не е първият юбилей на Франциск. През 2015-2016 г. той проведе „извънреден“ юбилей на милосърдието, който започна с отварянето на врата в катедралата в опустошената от конфликт Централноафриканска република.

Този юбилей доведе в Рим над 21 милиона посетители, докато последният обикновен юбилей през 2000 г. привлече около 25 милиона посещения във Вечния град.

Въпреки очакваните тълпи през следващата година, местните хора казват, че нерелигиозните туристи не трябва да се замислят дали да посетят града, особено когато той се покажа в новата си премяна.

През последните дни фонтанът пред Пантеона беше отворен отново, давайки представа за това, което предстои. Реставрационните работи - включително почистване, хидроизолация и ремонт, са възстановили оригиналния цвят на структурата и разликата е стряскаща.

И както екскурзоводът със скутер Абате отбелязва: „Няма неподходящо време да посетите Рим.“