Извисяващ се на над 1500 метра и с повече от 7000 стъпала, върхът Тай в източната китайска провинция Шандонг е известен с това, че превръща краката в желе на всеки, който иска да го изкачи.

Видеоклипове в китайските социални медии, като например местното приложение на TikTok - Douyin, показват как дори най-силните туристи рухват и пълзят на четири крака по обратния път надолу.

Някои посетители наемат „приятели катерачи“, за да им помогнат да стигнат върха. Но туристическите служители в Шандонг имат друга идея: роботизирани крака.

На 29 януари - първия ден от китайската Нова година, десет захранвани с изкуствен интелект екзоскелета дебютираха в Тай (Тайшан на мандарин).

Те привлякоха над 200 потребители срещу такса от 60 юана до 80 юана ($8 - $11) на изкачване по време на едноседмичен пробен период, според китайската новинарска агенция Xinhua.

Разработено съвместно от Taishan Cultural Tourism Group и технологичната компания Kenqing Technology, устройството е проектирано да се увива около талията и бедрата и тежи само 1.8 килограма.

Задвижвано от AI алгоритми, то „усеща“ движенията на потребителите и осигурява „синхронизирана помощ“, за да облекчи тежестта, понасяна от краката, според Kenqing Technology.

Всеки роботизиран екзоскелет работи с две батерии, които издържат около пет часа. Изкачването до върха обикновено отнема шест часа. Изпробвали го туристи казват, че наистина работи и се чувства все едно някой ги дърпа нагоре.

Джаки - създател на съдържание от Шандонг, тества устройството миналата неделя. Въпреки че повтаря общата положителна обратна връзка, той казва за CNN, че има място за подобрение.

„Изживяването определено е по-лесно“, казва той за катеренето с включено устройство. „Но след като го свалих, се почувствах малко тромав при ходене.“

29-годишният мъж казва, че се е чувствал като „марионетка“ с машината, но след като свикнал да не се натоварва, било „наистина уморително“, след като премахнал екзоскелета и се върнал към катеренето със собствени сили.

Той намира устройството за неудобно, когато трябва да използва тоалетната или да завърже връзките на обувките си. Екзоскелетът изисква помощ при поставяне и сваляне, а пълното клякане може да скъса стегнатите му ремъци.

От Taishan Cultural Tourism Group посочват, че работят в посока удължаване живота на батерията и създаването на места за тяхната смяна по време на прехода.В момента в процес на тестване, екзоскелетите се очаква да се появят на масовия пазар в началото на март.

Въпреки забележките, Джаки смята, че екзоскелетните роботи са „добър продукт“ и „истинска благословия“ за възрастните хора, децата и посетителите с увредена мобилност. Половината от туристите, избрали да изпробват прототипа, са възрастни граждани.

В помощ на застаряващото население

Освен че правят планинското катерене много по-лесно, тези „опори за ходене“ предизвикаха онлайн дискусии относно по-широките им приложения в страна, бореща се с бързо застаряващо население.

Миналата година 22% от населението на Китай е било над 60 години и тази цифра се очаква да нарасне до 30% до 2035 г., като възрастните жители надхвърлят 400 милиона, според Китайското национално статистическо бюро.

А размерът на пазара на интелигентни грижи за възрастни хора в Китай се оценява на 6.8 трилиона юана (около 934 милиарда долара) през 2024 г., съобщи китайският държавен оператор CCTV.

Kenqing Technology - съразработчикът на роботизираните екзоскелети, основан през 2015 г., се стреми към този огромен пазар за грижи за възрастни хора.

Компанията пусна екзоскелет, специално проектиран за възрастни потребители, тежащ 2.4 килограма и на цена от 17 000 юана ($2334) на китайския гигант за електронна търговия Taobao.

За да се отключи напълно потенциалът на роботите за грижа за възрастни хора, от индустрията заявяват за агенция Синхуа, че е необходима по-силна политическа подкрепа за увеличаване на производството, като същевременно цените се поддържат достъпни.