
Тъй като изменението на климата променя миграционните модели и популациите на птици нарастват, проблемът, който пернатите създават за авиокомпаниите, пилотите и пътниците, става все по-видим.
На 30 декември 2024 г. 179 пътници загубиха живота си, когато полет на Jeju Air се разби в Южна Корея след предполагаем „сблъсък с птици“.
Предварително разследване потвърди, че ударите на пернатите са изиграли роля във фаталната катастрофа, като в двата двигателя на Boeing 737-800 са открити пера и петна от кръв от вид мигрираща патица.
Смъртоносният инцидент обаче не е първият път от този тип. През 2009 г. полет 1549 на US Airways се приземи аварийно в река Хъдсън след сблъсък с ято гъски, мигриращи през въздушното пространство на ниска надморска височина.
Птиците извадиха от експлоатация и двата двигателя на машината по време на инцидента, наречен "Чудото на Хъдсън", в който оцеляха всички 155 пътници и екипаж на борда.
На фона на усилията за предотвратяване на сблъсъци между птици и самолети – от прилагането на оръдия за пернати до използването на музиката на Тина Търнър, ето всичко, което трябва да знаете за тях.
Какво е сблъсък с птици?
При него във въздуха се сблъскват птица и самолет. Това може да причини значителни щети на машините, включително риск реактивните двигатели да загубят мощност, ако засмукат птица.
Повредените самолети често трябва да прекратят опитите си за излитане или кацане, което може да струва скъпо на авиокомпаниите и техните пътници.

Колко често се случват сблъсъци с птици?
Те са често срещани в авиационната индустрия и е най-вероятно да се случат по време на излитане, кацане или в близост до летища.
В световен мащаб Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) изчислява, че между 1990 г. и 2022 г. е имало едва 300 000 „удара на самолет с диви животни“.
Според последните данни на Службата за гражданска авиация (CAA) на Великобритания, има 1432 регистрирани сблъсъка с птици в Обединеното кралство през 2022 г. CAA регистрира среден процент от 256 сблъсъка с птици на 10 000 полета през юли същата година.
През 2021 г. статия в списание Proceedings of the National Academy of Sciences изчисли, че има най-малко 50 милиарда диви птици по света. Колкото повече самолети се движат в даден район, толкова по-голям е рискът от сблъсък с някоя от тях.
Останките на пернатите след сблъсък с летяща машина се изпращат до специални лаборатории за идентификация на перата, като статистиката показва, че най-често в подобни инциденти участват чайки, гривяци, гълъби и чучулиги.
Опасни ли са сблъсъците с птици?
Много рядко сблъсък с птица е свързан със смъртни случаи, като при повечето подобни инциденти самолетите кацат безопасно с много малки щети.
От над 1400 удара, регистрирани през 2022 г., само 45 са причинили щети на машините, а само 28 са довели до връщане или отклонение на полет. Като цяло, сблъсъкът с птици е много по-лош за пернатите, отколкото за пътниците и самолета.
Има обаче и инциденти, завършили с човешки жертви, когато конструкциите на самолета, включително предното стъкло на пилотската кабина, са били сериозно повредени или двигател е загубил мощност.
Според FAA, между 1988 г. и 2023 г. 76 души са загинали в САЩ след сблъсък на самолети с диви животни. Пернати с тегло над четири килограма или среща с ято е много по-вероятно да причинят щети на самолет, отколкото сблъсък с отделна птица.
Как авиокомпаниите се подготвят за сблъсъци с птици?
Сблъсъците с птици могат да окажат огромно въздействие върху дейността на авиокомпанията.
Реактивните двигатели на самолетите се подлагат на интензивни тестове, преди да влязат в експлоатация, като машините са проектирани да летят само с един двигател. От повечето се изисква и да могат да издържат на удар с птица, тежаща четири килограма.
В миналото това се тества, като в двигателите се изстрелват замразени пилета от газово оръдие. Сега симулатори и фалшиви трупове тестват капацитета на двигателите и устойчивостта на предните стъкла на самолетите.
Пилотите са инструктирани да избягват миграционните трасета на пернатите и да се издигат бързо на по-висока надморска височина, когато летят в райони, в които често се случват сблъсъци.

Как летищата предотвратяват сблъсъци с птици?
Много летища са заобиколени от широки открити площи, гори и влажни зони – но средата около авиационни центрове е строго контролирана.
Превантивните мерки срещу птиците често включват управление на местни депа за отпадъци и поддържане на тревата, докато сигнални оръжия, кучета и лазери се използват като тактика за плашене на пернатите.
След катастрофата на Jeju Air през декември, на всички летища в Южна Корея е наредено да инсталират камери за откриване на птици, както и термични радари. След инцидента на река Хъдсън пък около 70 000 птици бяха умъртвени в Ню Йорк, а всички гъски от Prospect Park бяха обгазени.
На някои летища във Великобритания специално назначени служители издават звуци на бедстващи птици. През 2012 г. на летището в Ставъртън пък пускаха хитове на Тина Търнър от движещ се микробус, за да плашат пернатите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Великденският остров - дом на гигантските моаи
преди 5 часаЩатските борсови индекси паднаха с по над 5% след ответните мита на Китай
преди 5 часаСвръхзвуковият самолет, който беше по-бърз от Concorde
преди 5 часаГениални римски архитектурни творения, които ни удивляват и днес
преди 6 часаКак да намалим нивата на стрес?
преди 6 часаСамолетът се сблъсква с птици. Колко често се случва и опасно ли е?
преди 6 часаПрочети още
Иво Христов, приятел на Дарик, отново има нужда от помощ
darik.bgИспанците на протест срещу високите цени на наемите
darik.bg„Гиблификация“ на интернет: Как AI превърна социалните мрежи в анимационен свят и какви рискове крие
darik.bgГолям удар за Байерн, Мусиала аут до края на сезона
dsport.bgВеласкес: Берое разполага с футболисти, които искат да се докажат, а това ги прави изключително опасни (ВИДЕО)
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg