Централната банка на Сърбия планира да премести всичките си златни резерви на територията на страната, за да гарантира сигурността им в условия на криза.

Така Сърбия би се превърнала в първата източноевропейска държава, която не съхранява своето злато в традиционни центрове като Швейцария, Великобритания и САЩ.

„С връщането на златото в страната, Народната банка на Сърбия цели да увеличи достъпността и сигурността на златните резерви в условия на криза и несигурност“, посочиха от банката в отговор на журналистически запитвания, добавяйки че усилията по репатриация са започнали още през 2021 г. „в условия на нарастваща глобална несигурност“.

Световните централни банки ускориха процеса по складиране на злато след като валутните резерви на Русия бяха замразени през 2022 г., подчертавайки политическия риск от държане на средства, деноминирани в долари и евро. Съхраняването на златни кюлчета в страната ги защитава от такъв тип външна намеса.

Колко злато притежава Сърбия?

Сърбия е закупила 17 тона злато от чужбина от 2019 г. до края на миналата година, както и поне 19 тона от местното поделение на „Zijin Mining Group“. Така общите резерви достигат 50,5 тона, като всички са съхранявани в Белград, с изключение на пет тона, закупени през 2024 г. и все още съхранявани в Швейцария.

Останалите пет тона ще бъдат транспортирани в страната „възможно най-скоро“, заяви миналата седмица гуверньорът на сръбската централна банка Йоргованка Табакович. Делът на златните резерви, съхранявани в страната, сред държавите в региона варира от 86% в съседна Унгария до около 25% в Полша, според данни, събрани от Bloomberg.

Сърбия е преценила плюсовете и минусите преди да вземе решение за репатриране, подчерта централната банка, отбелязвайки че притежанието на злато в пазарни центрове улеснява продажбата или заемането му.

Къде са най-големите златни резерви? 

Значителна част от световните златни резерви — на стойност около 550 милиарда долара по текущи цени — се намират в трезора на Bank of England в Лондон, световен център за търговия със скъпоценни метали.

Федералният резерв в Ню Йорк също съхранява злато за други страни, включително това на Германия и Нидерландия. Това се превърна в сериозен политически въпрос в Германия преди повече от десетилетие, което доведе до широко огласена инициатива за репатриране, с цел увеличаване на дела от златото, съхранявано в страната. Металът е бил складиран в САЩ частично заради близостта на Германия до съветските сили и страха от инвазия по време на Студената война, и е останал там дори след падането на Берлинската стена.

Подобни действия са предприети от Полша и Нидерландия, а призиви за връщане на златните кюлчета в национални трезори се чуват и в Словакия и Румъния.

Съхраняването на злато в рамките на собствените граници става все по-популярно сред партии като „Алтернатива за Германия“, които го разглеждат като необходима застраховка срещу политически заплахи от чужбина.