Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ помогна на биткойна да постави редица рекорди в цената си.

Поддръжниците на дигиталната валута празнуват и се чудят още колко може да поскъпне тя, след като цената ѝ вече премина 100 000 долара, въпреки че в последните дни отново е под психологическата граница.

Цената на биткойна скачаше в последните седмици, защото новоизбраният президент на САЩ обеща да превърна страната в "криптостолицата на планетата", което представлява забележителен обратен завой в неговата позиция, тъй като през 2021 г. той определяше биткойна като "измама."

Тръмп дори започна да приема биткойни и други криптовалути под формата на дарения за неговата предизборна кампания и набра милиони долари от криптоиндустрията.

Това обаче е само един от многото поврати в смайващата история на биткойна, който продължава да пленява хора по цял свят - като някои натрупаха, а други изгубиха огромни богатства.

Ето седем от най-откачените моменти в бурната история на биткойна, подбрани от BBC:

Мистериозният създател на биткойна

Въпреки огромната популярност, никой не знае кой, всъщност, е създателят на биткойна. Идеята за криптовалутата е публикувана в интернет форуми през 2008 г. от някой, наричащ себе си Сатоши Накамото.

Сатоши обяснява как система за дигитални пари ще даде възможност на хората да пращат виртуални монети по интернет, също толкова лесно колкото изпращането на имейл.

Сатоши създава сложна компютърна система, която обработва трансакции и създава нови виртуални монети, използвайки огромна мрежа от доброволци по цял свят, които работят с мощен софтуер и компютри.

Сатоши Накаомото обаче не разкрива своята самоличност, а светът така и не успява да стигне до нея.

През 2014 г. американецът от японски произход Дориан Накамото беше преследван от жуналисти, които смятаха, че той е неуловимият създател на биткойна, но това се оказа грешно преведена информация.

През 2016 г. австралийският компютърен специалист Крейг Райт заяви, че той е Сатоши Накамото, но след проточили се с години съдебни дела Върховният съд реши, че Райт не е Сатоши.

По-рано през годината набеден за Сатоши канадски биткойн експерт на име Питър Тод отрече да е той, а през миналия месец в Лондон британецът Стивън Мола твърдеше, че е, но никой не му повярва.

Създаване на история с пица

Биткойнът в момента стои зад индустрия на стойност 2 трлн. долара, но първата трансакция с биткойни е покупката на пица. На 22 май 2010 г. Ласло Ханиец предлага 10 000 биткойна на стойност 41 долара тогава в криптофорум срещу доставка нат две пици.

19-годишен студент приема офертата и този ден влиза в историята за почитателите на криптовалутата като денят #BitcoinPizza.

Освен че става вдъхновение за много миймове в криптообщността, той също така показва силата на биткойна – интернет пари, с които могат да се купуват неща онлайн.

Престъпници вероятно също са следили случващото се отблизо, защото в рамките на година след това е създадена първата „тъмна мрежа“ в интернет, където се продават наркотици и други незаконни стоки срещу биткойни.

Тази историческа сделка в момента обаче изглежда доста неизгодна за Ласло, защото ако той беше запазил всичките биткойни, днес те щяха да струват стотици милиони долари.

Биткойнът става законно платежно средство

През септември 2021 г. президентът на Ел Салвадор Наийб Букеле направи биткойна законно платежно средство в страната. Фризьорски салони, супермаркети и други магазини трябваше по закон да приемат биткойни заедно с основната валута - щатския долар.

Много почитатели на биткойна и журналисти посетиха страната, като за кратко това увеличи туризма в Ел Салвадор.

Президентът Букеле се надяваше, че този ход ще доведе до ръст на инвестициите в страната и ще намали разходите на гражданите за обмяна на пари, но криптовалутата не набра толкова голяма популярност.

Букеле все още се надява нещата да потръгнат по-сериозно, но засега доларът си остава основно платежно средство в Ел Салвадор.

Освен огромното количество държавни средства, които похарчи, за да накара хората да приемат криптовалутата, той също така купи над 6 000 биткойна за страната в последните години.

Президентът похарчи най-малко 120 млн. долара за закупуването на биткойни на различни цени с надеждата да реализира печалба за изпитващата затруднения държава.

Нещата започнаха да изглеждат добре през декември 2023 г., когато за първи път стойността на натрупаните от Ел Салвадор криптовалути скочи значително.

Уебсайт, създаден от нидерландския софтуерен инженер Елиас Зерук, следи представянето на биткойните на страната и според него стойността им е нараснала с 98%.

Криптобумът и сривът в Казахстан

През 2021 г. Казахстан се превърна в гореща точка за „копаене“ на биткойни - процеса по създаване на криптовалутата, зад който стоят сложни изчисления.

В днешно време са необходими халета с най-новите компоютри, които работят ден и нощ, но наградата са чисто нови биткойни за онези компании, които искат да участват в процеса.

Халетата с компютри изискват много електроенергия и много компании се преместиха в Казахстан, където имаше електричество в изобилие благодарение на огромните резерви от въглища на страната.

Отначало правителството ги прие с отворени обятия, тъй като носеха инвестиции. В Казахстан обаче дойдоха прекалено много копачи и поставиха електропреносната мрежа под голям натиск, излагайки страната на риск от прекъсвания на електрозахранването.

В рамките на година индустрията за добив на биткойни премина от бум до срив, след като правителството наложи ограничения и увеличи данъците, за да спре растежа.

Смята се, че в световен мащаб биткойн мрежата използва електроенергия колкото малка държава, което поражда опасения относно въздействието му върху околната среда.

Биткойни на боклука

Представете си да имате криптопортфейл на стойност над 100 млн. долара, а след това случайно да изхвърлите твърдия диск, на който се съхраняват данните за достъп до портфейла. Точно това се случва на Джеймс Хауелс от Уелс.

Самото естество на криптовалутите означава, че възстановяването им не е толкова лесно, като това на паролата на имейла. Тъй като тук не участват банки, няма телефонна линия за обслужване на клиенти.

За съжаление на Хауелс, общинският съвет в неговия град Нюпорт отказва да му предостави достъп до сметището, където, в крайна сметка, се озовава устройството, дори и след като предлага да дари 25% от своите биткойни за местни благотворителни каузи.

Тази година стана ясно, че Хауелс е завел дело срещу общината на стойност 495 млн. паунда за прпуснати ползи.

Криптокралят измамник

Никой не е губил повече биткойни от бившия милиардер Сам Банкман-Фрийд. Основателят на криптоборсата FTX беше наричан Криптокраля и беше обожаван от общността.

FTX беше борса за криптовалути, която позволяваше на хората да търгуват обикновени пари срещу криптовалути, като биткойна. Неговата империя се оценяваше на 32 млрд. долара, а той летеше нависоко, докато всичко не се сгромоляса за дни.

Журналисти разкриха, че компанията на Банкман-Фрйд е в нестабилно финансово състояние и че прехвърля незаконно средства на клиенти от FTX, за да подкрепя другата му компания Alameda Research.

Точно преди ареста му в луксозен жилищен комплекс на Бахамските острови през декември 2022 г. той говори с журналисти. Фрийд заяви пред BBC, че не смята, че е извършил измама и че не е искал нищо от това да се случи, както и че определено не е бил толкова компетентен, за колкото се смятал.

След като беше екстрадиран в САЩ, той беше осъден за измама и пране на пари и в момента изтърпява 25-годишна присъда в затвора.

Бумът на инвестиционните банки

Въпреки всички сътресения, биткойнът продължава да привлича вниманието на инвеститори и големи компании.

Всъщност, през януари 2024 г. едни от най-големите финансови компании в света добавиха биткойна към официалните си списъци с активи под формата борсово търгувани биткойн фондове (ETF). Те са като дялове и акции, свързани със стойността на биткойна, като на инвеститорите не им се налага да притежават лично никакви биткойни.

Клиенти наляха милиарди долари в тези чисто нови продукти. Компании, като Blackrock, Fidelity и GrayScale, купуваха биткойни с хиляди, с което повишиха стойността му до рекордни нива.

Това беше огромно постижение за криптовалутите, като някои почитатели смятат, че биткойнът най-накрая е възприеман толкова сериозно, колкото мистериозният Сатоши Накамото си е представял.

А бурната му история продължава да се пише.