Стартира изграждането на Дунавския индустриален технологичен парк в Свищов.

Той се финансира от Министерството на иновациите и растежа с близо 27 млн. лв. по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост. ББР осигурява 25.5 млн. лв. мостово финансиране.  

Средства за реализирането на проекта са осигурени и от Фонд ФЛАГ. Допълнителна подкрепа за инвеститорите, които ще разкрият производства в Свищов, може да бъде предоставена от Българската агенция за инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите.

Министерство на иновациите и растежа

"Дунавският индустриален технологичен парк е доказателство, че реиндустриализацията на България е възможна. Той ще преобрази общината и региона", заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов на церемонията по първа копка.

Осем компании вече са заявили намерение за инвестиции за над 150 мл. евро в парка в Свищов, според министъра, който обясни, че изпълнението на проекта ще бъде ключово за икономическия растеж на региона, за привличане на високотехнологични производства, повишаване на стандарта на живот и задържането на младите в общината.

„Налагането на високотехнологични производства ще промени здравната и социалната инфраструктура, начина на живот. Завършващите студенти в Свищов могат да останат да работят тук, защото ще е необходима квалифицирана работна ръка. Това дава възможност статусът на живот в Свищов да е сравним с този в по-големите градове“.

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове МИР класира 11 проекта в 10 града за общо 207 млн. лв. Общините са Русе, Шумен, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище и Сливен.