Американците обожават Shein, Temu и AliExpress по две причини – ниските цени и бързата доставка. Митата на президента Доналд Тръмп може да променят това.

Неговите разпоредби за митата затвориха една отдавнашна вратичка при доставките – разпоредбата de minimis (допустимо отклонение). Това правило позволяваше на международните износители да доставят пакети на стойност под 800 долара без проверка и мито в САЩ.

Китайските сайтове за електронна търговия изградиха гигантските си бизнес модели около това изключение.

Облекчените ограничения и данъчите изключения за евтини продукти позволиха доставянето на над 1 млрд. пакета на ниски цени до потребители, които търсят изгодни сделки за най-различни продукти - от облекло до стоки за бита.

Администрацията на Тръмп обаче слага край на тази разпоредба, която правеше тези стоки толкова евтини и леснодостъпни.

“Ако всяка пратка се проверява, това ще повиши значително цените за потребителите,” казва пред CNN Кларк Пакард, научен сътрудник в Cato Trade. “Това ще забави и получаването на стоките, които са били закупени.”

В момента граничните власти на САЩ има правото да отварят и проверява всички международни пратки, но на практика не отварят всяка от тях.

По-рано през седмица Тръмп наложи 10% мито върху китайския внос, увеличавайки широкия набор от търговски тарифи, които бяха наложени върху стоки, идващи от страната по време на първия му мандат (администрацията отложи с месец влизането в сила на 25% мита върху вноса от Канада и Мексико).

Пекин отвърна с 15% данък върху определени въглища и върху втечнения природен газ, както и с 10% мито върху суровия петрол, селскостопанската техника, по-големите автомобили и пикапите.

Последствията от очертаващата се търговска война между САЩ и Китай започнаха да достигат и до клиентите на Temu и Shein, чиято централа е в Сингапур.

Във вторник Пощенската служба на САЩ (USPS) спря да приема международни пратки от Китай и Хонконг до второ нареждане, но това решение беше отменено вчера и пощите продължиха да приемат колети.

За първоначалното им спиране не беше посочена причина, но от Пощенската служба намекнаха, че е свързано с новите мита и с отмяната на изключението de minimis.

Лоши новини и от Европа

Тази седмица за Temu и Shein дойдоха потенциално лоши новини и от Европа.

ЕС обяви, че ще контролира по-сериозно вноса на продукти с ниска стойност от подобни уебсайтове като част действията си за справяне с „вълната от опасни, фалшиви или незаконни продукти“, влизащи в блока.

Какво представлява разпоредбата de minimis?

Разпоредбата de minimis е в сила от 30-те години на миналия век, но стойността на пратките, които отговарят на изискванията, е нараснала през годините. Тя има за цел да улеснява търговията и да подпомага потребителите, казва Пакард.

Това изключение означава, че купувачите не трябва да попълват досадни митнически документи или да плащат мита за малки колети.

През септември 2024 г. администрацията на президента Джо Байдън обяви, че ще предприеме мерки срещу злоупотребите с изключението de minimis, заявявайки, че през последното десетилетие доставките са се увеличили от около 140 млн. годишно до над 1 млрд.

Експоненциалното увеличение е затруднило прилагането на търговските закони и е създало предизвикателства за американските служители и компании, прилагащи законите за защита на потребителите в САЩ и борещи се с търговията с фентанил.

Администрацията на Тръмп обяви, че отмяната на разпоредбата ще спре доставките на фентанил в малки пратки от Мексико и Канада.

Политиците вече искат да изглеждат строги спрямо Китай, казва Роб Хандфийлд, преподавател по управление на веригите на доставки в Държавния университет на Северна Каролина.

САЩ също така имат опасения относно трудовите практики в Китай в сферата на бързата мода, въпреки че от администрацията не са посочили конкретно защо Китай е обект на техните мерки.

Как ще бъдат засегнати потребителите?

Изключението de minimis е причината тези китайски стоки да са толкова евтини в САЩ, казва Кристофър Танг, преподавател по управление на глобалните вериги на доставки в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Над 80% от всички доставки в сферата на електронната търговия в САЩ през 2022 г. са били внос de minimis, според представен в Конгреса доклад.

По време на първия мандат на Тръмп “потребителите са поемали на практика 90 до 100% от цената на митото,” казва Пакард.

“Така, ако тази динамика се запази, потребителите могат да очакват 10% увеличение на цената, ако продуктите идват от Китай.”

Митническите служби не са подготвени да се справят с такава промяна и това би могло да доведе и до други забавяния, казва Хандфийлд. “Оперативните дейности по прилагането на новите изисквания биха били ужасяващи,” смята Танг.

Кристин Макданиел, старши научен сътрудник в центъра Mercatus към университета Джордж Мейсън, също отбелязва, че премахването на изключението de minimis ще засегне не само Temu и Shein, но също така Amazon, eBay, Etsy и други търговци на дребно, които доставят от Китай.

Промяна на бизнес модела

През 2024 г. Temu пусна реклама по време на Супербоул (на цена от 6.5-7 млн. долара за 30-секунден спот), съпътствана от купони за пазаруване и подаръци на стойност 14 млн. долара.

Базираната в Бостън компания, която обаче е собственост на PDD - групата, която стои зад китайския гигант в онлайн търговията Pinduoduo, плати за излъчването на три реклами по време на мача и две след него.

Дали това ще се случи по време на тазгодишният супербоул, който ще бъде на 9 февруари, вече е под въпрос.

Премахването на изключението може значително да ограничи растежа на китайските компании за онлайн търговия, според проучване на Bank of America. Това забавяне пък може да се отрази на рекламните им бюджети.

Американците са свикнали да виждат Temu и Shein навсякъде. Приходите от базирани в Китай рекламодатели са нараснали от 6% от общите приходи на групата приложения на Meta до 11% през 2024 г., според финансовите отчети на компанията.

От Bank of America изчисляват, че експозицията на Temu и Shein може да е между 2% и 4% от всички разходи за реклама в Google и Meta.

За да заобиколят премахването на изключението de minimis, компаниите може да разширят складовете си в САЩ, казва Танг. Те може да доставят количества на едро през митниците и след това да ги доставят в САЩ, но въпреки това потребителите ще трябва да плащат данъка върху вноса.

Предимството е, че това би могло да създаде повече работни места в САЩ, смята Танг.

Компаниите може също така да доставят продукти до други държави от Асоциация на страните от Югоизточна Азия (ASEAN), като Виетнам, и да ги транспортират за САЩ оттам, но допълнителните разходи за транспорт, в крайна сметка, също ще достигнат до потребителите.