Калните вулкани в окръг Бузъу в Румъния със сигурност се разминават с общоприетите представи за вулканичните образувания. Те не бълват лава и пепел, а височината им е само по няколко метра. 

Но, въпреки това, те са невероятно място и са една от най-фотографираните локации в северната ни съседка. Вулканите на Бузъу са със статут на международен геопарк в списъка на ЮНЕСКО. 

Какво представляват калните вулкани? 

Калните вулкани са се образували от газ, който идва от 30 000 метра под земята. Той преминава през слой от глина, а след това през подпочвени води.

Избутва водата и глината на повърхността, като по време на този процес те се превръщат в кал, създавайки малки конуси, които наподобяват формата на вулкани. 

В света има около 1100 такива кални вулкана и много малко от тях са в Европа. Интересното е, че тези в Бузъу не са единствените в Румъния, но са сред най-големите в страната. По-малки подобни природни образувания има в Молдова и Трансилвания, също и в Азербайджан. 

Повечето от европейските кални вулкани, всъщност, се намират на дъното на Северно море, Каспийско море и Баренцово море. Извън Европа подобни явления могат да се видят в Сибир, Австралия и на остров Тринидад в Карибите.  

Това прави калните вулкани в Бузъу уникален природен феномен. Те са активни постоянно, тъй като газът изтласква кал към повърхността непрекъснато, но с ниска скорост. Изхвърлянето на калта обикновено е предшествано от характерен звук, преди калният "мехур" да се спука.  

Как се стига до вулканите в Бузъу? 

Районът на калните вулкани в Бузъу е природен резерват. Намира се близо до местностите Берча и Скортоаза в окръг Бъзау. За да стигнете до там от Букурещ, трябва да поемете по път E85, като до Бъзау се стига за около час и 20 минути. 

Когато стигнете до града, трябва да го заобиколите и да поемете по пътя за Брашов. След 20 километра завивате надясно към Берча, пресичайки река Бъзау. След още около 15 километра ще стигнете до района на вулканите, като по пътя има и указателни табели за тях.

В този район има две групи такива кални образувания - Големите и Малките мраци, както и още един в местността Бечу. Целият район се простира върху няколко хектара сива, суха и напукана земя, с малко растения и билки.

Размерът на резервата е почти колкото футболно игрище и много прилича на лунен пейзаж. С времето водата е образувала големи пукнатини.

Калните вулкани са забелязани за първи път от французина Анри Конян, който търсел петрол в района през 1867 г. Проливните дъждове, обезлесяването и свлачищата придават на целия район извънземен вид.