Значително ускоряване на процедурите по изграждане на трети мост над река Дунав.

Около тази необходимост се обединиха заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков и президентът на Международната организация за автомобилен транспорт (IRU) и генерален секретар на Националния съюз на румънските автомобилни превозвачи (UNTRR) Раду Динеску.

Темата беше във фокуса на техния разговор по време на Международния транспортен форум (ITF),провеждащ се на 21 и 22 май 2025 г. в германския град Лайпциг.

Според Недялков, вторият мост при Русе – Гюргево е сред стратегическите инфраструктурни проекти както за България, така и за Европейския съюз. Съоръжението е част от европейската политика за развитие на военна мобилност и транспортна свързаност по направление Север–Юг.

Той подчерта готовността на българската страна да бъдат обсъдени и други потенциални локации по поречието на Дунав за изграждане на допълнителни мостове с цел подобряване на трансграничната свързаност.

Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков на Международния транспортен форум (ITF) в Лайпциг

Припомняме, че през септември миналата година румънската държавна компания за управление на пътища (CNAIR) подаде за валидиране документацията за договора, необходима за изготвянето на предпроектно проучване за изграждане на втори мост над река Дунав между Гюргево и Русе.

Проектантът ще трябва да намери оптималното решение за новия трансграничен мост, който трябва да осигури връзката между пътната и железопътната инфраструктура между двете страни.

Договорът е финансиран от европейския механизъм за свързване Connecting Europe Facility (CEF2). 

Транспортната инфраструктура на Украйна

В рамките на работната сесия, посветена на възстановяването на транспортната инфраструктура в Украйна, зам.-министър Недялков изрази необходимостта от обща европейска рамка за подкрепа на страната при реконструкцията и възстановяването на транспортната ѝ система.

„Войната оказа сериозно въздействие върху транспортната инфраструктура на Украйна, възпрепятствайки движението на стоки и хора както вътре в страната, така и през границите ѝ. Възстановяването и свързването на украинската транспортна мрежа с европейската е от ключово значение за повишаване на товарооборота и транспортните потоци в региона, което е приоритетно и за България“.