Археолози в Турция са открили и дешифрирали 3500-годишна глинена плочка, откривайки, че в нея е описан списък за пазаруване на голямо количество мебели, съобщава Live Science.

Първите редове на списъка, който датира от 15-ти век преди Новата ера, описват голяма покупка на дървени маси, столове и табуретки. 

"Въпреки че не е ясно кой е направил списъка и кой е осъществил самата покупка, плочата е полезна за разбирането на икономическата структура и държавната система от късната бронзова епоха“, казва Мехмет Ерсой, министър на културата и туризма на Турция.

Списъкът с мебели съдържа акадски клинопис - лого-сричкова форма на писане, разпространена в древния Близък изток. Акадският, който днес се счита за изчезнал, е един от най-ранните известни семитски езици, говорени и писани от третото хилядолетие пр.н.е. до първи век сл. н. е. Езикът е свързан с арабския и иврита и е бил използван в обширна географска област, обхващаща територии от днешен Иран до Египет и от Южен Ирак до Централна Турция.

Археолозите открили плочката, която е с размери 4 на 1.6 сантиметра и с тегло от 28 грама, по време на реставрационни работи след земетресение, разтърсило Стария град на Алалак в квартал Рейханли в Хатай.

Археологическият обект, известен като Тел Ачана, се намира близо до днешна Антакия в южна Турция. През второто хилядолетие пр. н. е. Алалак е бил столица на кралство Мукиш и най-голямото селище в региона. Аморите, семитски народ от западна Месопотамия (днешна Сирия), заемат района, който сега е покрит с големи могили.

През 15 век пр. н. е. градът е принадлежал на империята Митани. Регионът е известен с местното производство на керамика, метал и стъкло. До 1350 г. пр. н. е. крал Шативаза от кралство Митани отстъпва Алалак и прилежащия му район на запад от река Ефрат на хетския цар Супилулиума. 

Археолозите сега изучават плочи, открити в древните замъци и дворци, за да разберат социалната динамика на региона.