Ватиканската банка уволни двама служители, чиято сватба е нарушила въведена наскоро забрана за сключване на бракове.

В свое изявление Институтът за религиозни дейности, каквото е официалното име на банката, казва, че е взел “трудното решение” да уволни мъжът и жената, защото “сформирането на брачна двойка сред служителите е в грубо противоречие с действащата нормативна уредба” на банката.

“Това решение, взето с дълбоко съжаление, е продиктувано от необходимостта да се запази прозрачността и безпристрастността в дейността на Института и по никакъв начин не е имало за цел да постави под въпрос правото на двама души да се обединят в брак,” се казват още в съобщението.

От банката казват, че политиката ѝ е създадена така, че да предотвратява конфликти на интерес в институция, която има само около 100 служители, които работят на едно и също място.

Лаура Сгро, адвокат на двойката, заяви, че те са информирали през февруари банката за намерението си да сключат брак, но новите правила, които забраняват бракове между служители, са били приети през май.

Според Сгро, двойката, която има три деца, е била информирана, че трудовите им отношения са прекратени на 1 октомври. Сгро казва, че е “оспорила” решението, тъй като го смята за “нищожно, нелегитимно и нарушаващо сериозно основните права на хората и служителите.”

Сгро допълва, че двойката е апелирала за изключение от правилата пред папа Франциск и директора на банката Джан Франко Мами. Нито един от тях не е отговорил на молбата им.

Финансови скандали 

Финансовите скандали не са чужди на Ватиканската банка, а през 2013 г. папа Франциск сформира експертна комисия, която да препоръча реформи на икономическите и административните структури на Светия престол в рамките на борбата с проблема.

Това беше част от отдавнашните опити на папата да се бори с финансовата корупция и да внесе прозрачност и отчетност в начина, по който Ватикана управлява парите. Проведени след това разследвания доведоха до осъдителни присъди за високопоставени фигури.

През януари 2021 г. Анджело Калоя - бивш ръководител на банката, беше осъден на близо 9 години затвор за пране на пари и присвояване на средства в големи размери, с което се превърна в най-високопоставения служител на Ватикана с присъда за финансово престъпление.

През декември Джовани Анджело Бечиу беше осъден на 5 години затвор, след като беше признат за виновен по няколко обвинения за присвояване. Той е първият кардинал, осъден от съда на Ватикана. Бечиу отхвърли обвиненията, а адвокатът му заяви, че планира да обжалва присъдата.