Wizz Air Holdings Plc има послание за всички, които възнамеряват да се възползват от седемчасовия полет на нискотарифната авиокомпания до Саудитска Арабия през следващата година – ако искате удобства, си ги носете.

Всяко удобство - от водата през храната до ръчния багаж, на борда на полета на Wizz Air flight ще струва на пътниците пари, защото на авиокомапнията също ѝ струва пари да транспортира тези артикули, заяви главният изпълнителен директор Йозеф Варади в интервю за Bloomberg в Абу Даби.

Така клиентите, които ще летят от лондонското летище Гетуик в новия теснофюзелажен самолет на Airbus SE, ще трябва да се погрижат за себе си, каза той.

“Ако искате да се забавлявате повече, ще трябва да си създавате сами забавления. Просто ние няма да сме тези, които ще ви забавляват.”

Wizz пуска новия теснофюзелажен самолет на Airbus по маршрута Лондон – Джеда от март следващата година. И докато повечето традиционни авиокомпании предлагат тристепенно меню, накланящи се седалки и екрани за развлечение на полетите си на дълго разстояние, нищо от това няма да присъства на борда на самолетите на Wizz.

Около 240 пътници ще трябва да споделят трите тоалетни на борда на самолета, проправяйки си път по тясната единична пътека между седалките, за да стигнат до тях.

И докато цената от 134.99 паунда (178.50 долара) еднопосочно е изгодна, организацията на полета на новия A321 XLR ще бъде същата, която нискотарифният превозвач използва на другите си самолети от семейството на A320, които обслужват по-кратки маршрути.

Пътниците могат да си носят свои одеяла и ще имат достъп до неограничена храна и напитки, допълнително пространство за краката и багаж, но това няма да е безплатно.

Настоящото меню включва багети по 8 евро, ризото за 5 евро или доматена супа за 4 евро - за разлика от таблите, обсипани с ястия, прибори и салфетки, които пътниците получава по време на полети на конкурентни компании.

Евтините полети на Wizz ще демократизират въздушния транспорт и ще позволят на пътниците да избират своите предпочитания, казва Варади.

“Когато ползвате традиционен авиопревозвач и ви сервират безплатно кафе на борда, това вероятно е най-скъпото капучино в живота ви. Ние не искаме да правим това.”

Полетът от Лондон до Джеда се очаква да е първият маршрут на Wizz с XLR - теснофюзелажния самолет за дълги полети на Airbus. Базираният в Унгария авиопревозвач възнамерява да го използва за разширяването на дейността си в Близкия изток и Азия.

Планове за растеж

Wizz има желание да разшири мрежата си, но е изправена пред някои предизвикателства. Превозвачът се отказа от плановете си за пускането на местна авиокомпания в Саудитска Арабия, след като не получи лиценз.

Междувременно, превозвачът се надява да започне да лети до Индия през следващите 6-12 месеца, но според Варади, процесът е дълъг и неравен. Авиокомпанията се опитва да пробие в Пакистан, Индия и Саудитска Арабия, защото това са страни, които са популярни на пазара на Обединените арабски емирства, където Wizz вече има смесено дружество, казва Варади.

Той очаква базата в Абу Даби да допринася с все по-голям дял от капацитета на авиокомпанията. Тя съставлява 7% в момента, а Варади вижда потенциал за допълнителен растеж, стига условията да останат благоприятни.