
Навсякъде, от класните стаи в детството до заседателни зали в корпоративния свят, чуваме: „Просто бъди себе си.“ Да бъдем истински е ключът към връзката с другите, кариерния успех и смисления живот, казват те. В ерата на терапевти с изкуствен интелект и роботи баристи, нашата човечност е най-голямата ни валута.
Има обаче и уловка: Това е лош съвет.
Брит Франк е лицензиран психотерапевт, автор на няколко книги и лектор. Тя твърди че често е ставала свидетел как хората изпитват затруднения с това какво означава да бъдат истински.
Натискът да бъдете „истински“ през цялото време всъщност може да причини повече вреди, отколкото ползи.
Защо истинността е надценена?
„Просто бъдете себе си“ може да звучи хубаво, но не издържа теста на един по-задълбочен анализ. В най-добрия случай това е непълно. Ето защо:
Имате повече от едно „аз“
Вие имате много различни „аз“, както знае всеки, който някога е имал вътрешен конфликт. Една част от вас може да иска да ходи на фитнес, но друга част просто иска да седи на дивана и да гледа телевизия.
Да живеете в постоянно състояние на противоречие не ви прави лицемер, а човек. Помислете за последния път, когато сте се чувствали раздвоени от решение. Може би част от вас е искала да се изкаже на среща, докато друга част се е страхувала, че останалите участници ще ви осъдят. Тези вътрешни дебати показват, че умът ви е сложна екосистема от мисли, чувства и желания, а не едно-единствено, фиксирано цяло.
Вашето „аз“ във всеки един момент зависи от толкова много фактори
Нашата нервна система влияе върху начина, по който се държим, много повече, отколкото осъзнаваме. Не сте същият човек, когато сте добре отпочинали, и когато нямате сили. Когато сте стресирани или разтревожени, може да се сопнете на приятел, въпреки че това не е обичайният ви подход. Този момент на острота може да не е начинът, по който искате да се общувате с него или бихте общували с него в друго състояние на ума, но в момента това все още сте истинските вие.

„Просто съм себе си“ може да бъде извинение за лошо поведение
Макар да е вярно, че всички чувства са оправдани, не всички поведения са. Истинността не е оправдание за действие, без да бъде обмислено въздействието. Например, някой може да използва „истинността“, за да оправдае остра критика или грубост. Този вид поведение вреди на доверието и създава ненужен конфликт.
Регулирането на емоциите ви и намирането на правилния баланс между това да бъдете честни и да осъзнавате как действията ви влияят на другите е от решаващо значение за добрите взаимоотношения, както на работното място, така и в живота.
Какво да направите вместо това?
По-ефективната стратегия е да „ръководите себе си“. Това означава да разпознавате всички различни персонажи в ума си, включително гневните части, приятелските части, частите, които ви сътрудничат и егоистичните части.
Да ръководите себе си означава също така съзнателно да определяте кои части се проявяват във всяка ситуация и как. Когато ръководите себе си ще сте по-способни да реагирате на стресови фактори, вместо на отключващи фактори.
Ето четири начина, по които да практикувате това:
- Фокусирайте се върху множествеността. Идеята за едно-единствено „истинско аз“ опростява прекалено много сложната човешка психика. Придържането твърдо към една версия на себе си може да изглежда като защита, но често се превръща в броня, която ограничава растежа. Да осъзнавате вътрешната си множественост означава, че разбирате как да превключвате между разнообразните си аз-ове в зависимост от обстоятелствата.
- Стремете се към хармония, вместо към истинност. Вместо да търсите едно фиксирано „истинско“ аз, фокусирайте се върху изграждането на взаимоотношения между вътрешните си части. Това може да изглежда като разговор с различните части от вас, сякаш всички сте седнали около конферентна маса. Когато отчетете всичките тях, е по-вероятно да се проявите по начин, който е в съответствие с вашите ценности.
- Изберете самосъзнанието пред себеизразяването. Не е нужно да бъдете „истински“ през цялото време. По-важното от това да изричате всичко, което чувствате или мислите в реално време, е да осъзнавате какво всички части от вас се борят да се изразят и съзнателно да избирате как да действате.
- Избирайте отговорност, а не суровост. Показването на сурови емоции или „казването на истината“ не винаги е разумно. Истинността без редакция може да доведе до ненужен конфликт. Поемането на отговорност означава да избирате кога и как да споделите истинското си аз по начини, които изграждат доверие, вместо да го нарушават.
Въпреки че „просто бъди себе си“ може да е започнало като добронамерен съвет, тази нагласа се нуждае отчаяно от подобрение заради хаотичния, реален свят, с който се сблъскваме всеки ден.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Износът на злато от Египет расте с 200%
преди 32 минMeta спира политическите реклами в платформите си в ЕС
преди 1 часНАП публикува заповедта на изпълнителния директор за SAF-T
25.07.2025Реалностите на днешния автомoбилен пазар: Skoda печели повече от Porsche
25.07.2025Популярна дестинация обяви война на мъжките бански
25.07.2025Amazon се отказа от плановете си да строи завод в Ирландия
25.07.2025Прочети още
Илиян Василев: Пеевски има все повече власт, БСП е една негова проекция в момента!
darik.bgКамбарев, ПП: Най-вероятно Пеевски удря, най-вероятно и Борисов е жертва!
darik.bgИзраел и САЩ разкритикуваха решението на Франция да признае палестинска държава
darik.bgДен след хикса на „Герена“: съперникът на Левски представи нападател на Барселона
dsport.bgКъсен автогол измъкна ялов Лудогорец във Враца (ВИДЕО)
dsport.bgЛятна творческа работилница с Марина Тодорова: 15 идеи как да сме по-близо до детето си това лято
9meseca.bg