Три типично американски компании - Starbucks, Nike и Boeing - споделят общо затруднение в момента.

Всяка от тях има нов главен изпълнителен директор начело с мисия да „почисти къщата“ и да върне на марката предишната й слава. Нито един от тях обаче не очаква работата да е лесна, както стана ясно тази седмица.

Starbucks

Предварителен финансов отчет разкри още едно тримесечие на спад в продажбите на Starbucks - трето поред. Понижението е особено рязко в САЩ, където продажбите падат с 10%, както и в Китай, където те са намалели с 14%.

Търсенето на продуктите на компанията не е било толкова ниско от първата година на пандемията, посочва CNN.

Числата са толкова грозни, че Starbucks предприе необичайната стъпка да спре финансовите си прогнози до края на годината - ход, който на теория би трябвало да даде време на новия шеф да измисли план за справяне с проблемите.

Брайън Никол пое юздите на компанията миналия месец, напускайки управленски пост в Chipotle, за да стане трети главен изпълнителен директор на Starbucks за три години. Но дори за Никол - човек, известен в цялата индустрия като спасител на закъсали компании, това ще бъде херкулесовска задача.

Досега той обяви, че иска да опрости менютата, да подобри нивата на компетентност на персонал и дори да остави млякото и захарта зад тезгяха.

„Трябва да променим фундаментално нашата стратегия, за да можем да се върнем към растеж. Хората обичат Starbucks, но чух от някои клиенти, че сме се отдалечили от нашата същност.“

Накратко: Върнете атмосферата на обществено кафене от 90-те години. И спрете да се опитвате да ни накарате да пием зехтин.

Nike

Nike се вози в подобна лодка, но с друг кормчия.

Стойността на акциите на компанията падна с около 25% тази година, а приходите намаляха с 10% през последното тримесечие спрямо година по-рано. Подобно на Starbucks, спортният гигант има нов шеф, от когото всички очакват да върне предишната слава на марката.

По-лесно е обаче да се каже, отколкото да се направи. Проблемите на Nike произтичат от собствените му стратегически погрешни стъпки - например недостатъчно фокусиране върху производството на обувки, както и от нарастващата конкуренция от по-млади марки, като Hoka и On.

Елиът Хил е на работа от едва няколко седмици, но вече осигури 12-сезонно удължаване на партньорството на Nike с NBA и WNBA. Следваща задача в списъка: да изчисли как да направите моделите обувки на марката отново популярни.

Boeing

И накрая – проблемното дете Boeing. Компанията вече беше в хаос, когато Кели Ортберг пое поста главен изпълнителен директор през август, а след това нещата се влошиха още повече.

В сряда профсъюзните работници, които стачкуваха през последните шест седмици, отхвърлиха предложението на Boeing да се върнат в заводите, което означава, че спирането на работата, което източва около 1 милиард долара на месец от компанията, ще продължи.

В същия ден Boeing отчете загуба от 6 милиарда долара за третото тримесечие - една от най-големите тримесечни загуби в историята й.

Всичко това се случва в година, стартирала с технически проблеми със самолети, човешки трагедии, изобличителни разкрития за системните провали на компанията и почти пълната ерозия на репутацията на Boeing в графата качество и безопасност.

Подобно на Nike и Starbucks, авиационният гигант гледа към миналото си, за да ръководи бъдещето си. За съжаление на Ортберг, проблемите датират от повече от десетилетие.

А Boeing няма да може да построи машината на времето, от която толкова отчаяно се нуждае, без 33 000-те работници, които в момента стачкуват.