
С история, датираща най-малко от 13-и век, Рибарският пръстен е сред най-разпознаваемите папски предмети.
Кръстен на Свети Петър, който е бил рибар и според католическата традиция - първият папа, той беше носен от папа Франциск на церемониални събития през цялото му 12-годишно управление.
Безброй предани последователи го целуваха, което дори предизвика полемика за хигиената.
Сега, както повелява традицията, пръстенът с печат на покойния понтифекс ще бъде унищожен - или поне обезличен - в стените на Ватикана след смъртта му.
Това е ритуал с практически корени. Рибарският пръстен и висулката, наречена була, традиционно служат като официални печати за писма и документи, известни като папски слипове.
На всеки следващ папа се издават нови и за да се предотврати посмъртно фалшифициране на писма или укази, и двамата са смачквани с чук след смъртта на притежателя им. От 1521 г. до 2013 г. се случва точно това.
„Това е еквивалентно на отнемане на данните за вход от акаунт в социалните медии“, казва Кристофър Ламб, кореспондент на CNN във Ватикана. „Именно за това ставаше въпрос – да спрем претендентите да използват фалшиви печати върху документи.“
Според традицията, старши кардинал-камерленго (генерален администратор на папския двор и управител на собствеността и доходите на Папския престол) унищожава пръстена и булата в присъствието на колегията на кардиналите, след като смъртта на папата бъде обявена.
Тази практика продължи дълго, след като предметите престанаха да се използват като печати (те бяха функционално заменени от печат в средата на 19 век).
Но когато предшественикът на Франциск - Бенедикт XVI, се превърна в първия папа, подал оставка от шест века, беше установена нова традиция: върху повърхността на пръстена беше издълбан дълбок кръст с длето.
Сегашният камерленго Кевин Джоузеф Фарел - ирландският кардинал, назначен да изпълнява ролята от Франциск през 2023 г., се очаква да последва примера и да обезличи пръстена преди папския конклав - процесът, чрез който ще бъде избран следващият папа.

Да целуваш или да не целуваш
Въпреки че е пропит с ритуали и е символ на папската власт, ролята на пръстена с печат варира значително от понтифекс до понтифекс.
В това отношение Франциск се отклони от някои от последните си предшественици. Някои понтифи, като папа Бенедикт XVI, избраха да го носят ежедневно, докато папа Йоан Павел II често слагаше алтернативен пръстен (или пръстеновидно разпятие) като вид факсимиле.
Папа Франсиск беше някъде по средата: той носеше своя Рибарски пръстен на официални церемонии, но за ежедневна употреба го замени с обикновен сребърен пръстен, датиращ от времето му като кардинал.
Имаше и някои спекулации, че Франциск се чувства неудобно от акта на целуването на пръстена: в началото на 2019 г. той беше заснет многократно да дърпа ръката си, докато последователите се опитваха да го направят, въпреки че по-късно Ватикана каза, че той е имал намерение да намали разпространението на микроби.
Според Ламб, Франсиск винаги е обичал да се среща с хората - да се ръкува или да прегръща тези, които са в беда - и не е бил човек, който очаква те да коленичат и да целунат пръстена му, когато се срещат с него.

„Рециклиран“ пръстен
Рибарските пръстени са се различавали през вековете. Въпреки че повечето от тях съдържат изображение на Свети Петър и ключовете на Светия престол - напомняйки за момента, в който са му дадени ключовете от рая - нищо друго не обединява дизайна им. Като такива, те често са отразявали модата на деня или етоса на въпросния папа.
Обикновено те са ръчно изработени за бъдещия папа от златар, въпреки че папа Франциск се противопостави на тенденцията с „рециклиран“ пръстен, според Ламб.
В съответствие със скромния подход на покойния папа, Франциск избра да не поръчва създаването на ново произведение, а вместо това „използва пръстен от секретаря на Павел VI“, посочва още експертът.
„Притежаващият пръстен“, както го нарича Ватикана, някога е бил собственост на секретаря на Павел VI - архиепископ Паскуале Мачи, който почина през 2006 г. Той е направен от позлатено сребро, а не от чисто злато.
Съдбата на пръстена след конклава, подобно на много въпроси около тайния процес по подбор, все още не е ясна.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Христо Томов, Megalan: В България отнема повече от 3 години да въведеш ВЕИ парк в експлоатация
преди 39 минStarbucks отваря врати на Терминал 2: Откриха първия обект от новата зона за хранене
преди 2 часаЗащо пръстенът с печат на папа Франциск ще бъде унищожен след смъртта му?
преди 3 часаМинималната заплата в университетите вече е 2780 лв.
преди 3 часаУчтивите потребители на ChatGPT струват десетки милиони на OpenAI
преди 4 часаЗа да конкурира TikTok: Instagram пусна приложение за видеоредактиране
преди 5 часаПрочети още
Паника в Истанбул след земетресението от 6,2 по Рихтер
darik.bgЕвропа удря с глоби Apple и Meta за нарушения на Закона за цифровите пазари
darik.bgПроверяват водата в Банско за зараза
darik.bgПритеснително съвпадение – смърт на папа = промоция на футболен отбор
dsport.bgМелница за треньори – в 3 първенства нито един не издържа цял сезон, как е в България?
dsport.bgКак да се върнем към балансирано хранене след празниците?
9meseca.bg